Odpowiedzi

2010-02-15T17:19:38+01:00
Według mnie bohaterowie "Kamieni na Szaniec" kojarzą się z przyjaźnią i smutkiem. Możemy zadać sobie pytanie "dlaczego"? Otóż to, że trójka chłopców była najlepszymi przyjaciółmi. Każdy poświęciłby życie za drugiego. Czy to nie jest właśnie prawdziwa przyjaźń? Smutne jest raczej to, że dwaj chłopcy (Alek i Rudy) zginęli. Jeden padł ofiarą bestialstwa gestapowców, drugi zginął śmiercią żołnierza na polu walki. W dalszych rozdziałach w kilka tygodni później zginął Tadeusz Zawadzki i wraz z przyjaciółmi stanął na wiecznej warcie. Bohaterowie umierali kolejno niczym „kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, lecz walka trwała nadal…
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T17:31:32+01:00
Rudy, Alek Zośka i inni, którzy należeli do Małego Sabotażu:
1. odwaga- byli świadomi tego, że mogą zginąć ale chcieli walczyć w obronie kraju. podjęli się też zadania trudnego i niebezpiecznego- odbicia Rudego z rąk Gestapo.
2 prawdziwa przyjaźń- między Rudym, Alkiem i Zośką nawiązała się wielka przyjaźń. Rudy podczas gdy przebywał w rękach gestapo pomimo torturowania nie zdradził ani jednego nazwiska działaczy małego sabotażu, a jeśli to zrobił, to podał nazwiska tylko tych co już zginęli.
3.chęć walki w obronie Ojczyzny- chcieli walczyć z bronią w ręku. zorganizowali kilka akcji przeciw okupantom, m in. akcję pod Celestynowem- wysadzenie w powietrze torów kolejowych wraz z posiągiem transportującym broń na front niemiecki.

1 5 1