Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T17:52:15+01:00
Czy Krzyżacy wciąż powinni znajdować się na liście lektur obowiązkowych?

Na języku polskim omawiamy wiele książek, które często nie są zbyt interesujące i, moim zdaniem, powinny zniknąć z listy lektur szkolnych. Jednak wśród nich znajdują się też takie, jak np. "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Uważam, że jest to książka bardzo ciekawa i dlatego dalej powinna być lekturą obowiązkową - co postaram się udowodnić.

Powieść zawiera wspaniałą fabułę, a autor płynnie prowadzi czytelnika od jednego wątku do następnego. Jest to utwór, który ciągle trzyma nas w napięciu i wywołuje nieustanną ciekawość kolejnych zdarzeń. "Krzyżacy" są również niezwykłą lekcją średniowiecznej historii. Oprócz bohaterów wymyślonych przez Sienkiewicza, występują tu także postacie prawdziwe np. król Władysław Jagiełło, Zakon Krzyżacki. Bardzo dokładnie autor opisał też bitwę polsko-krzyżacką stoczoną pod Grunwaldem. Czytając "Krzyżaków" możemy również poznać wiele zwyczajów panujących wtedy w pałacach i dworach, mężne rycerskie czyny itp. Sienkiewicz tłumaczy je, abyśmy mogli lepiej zrozumieć opisaną historię i poczuli się prawie jak realni uczestnicy wszystkich wydarzeń. Ważnym wątkiem w utworze jest miłość Zbyszka z Bogdańca do Danusi oraz Danusi do jej ojca - Juranda ze Spychowa. Uczucie łączące córkę i ojca może być dla nas przykładem wielkiego szacunku i miłości, którą powinniśmy obdarzać własnych rodziców. Natomiast przyglądając się przedstawionym w powieści bohaterom, dochodzimy do wniosku, że musimy walczyć o swoje szczęście i tak jak oni cierpliwie realizować swoje plany, a na przykładzie postaci negatywnych, dowiadujemy się, że zło zawsze zostaje pokonane.

Uważam, że przedstawione przeze mnie argumenty są wystarczającym dowodem na to, że "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza w pełni zasługują , aby nadal zajmować miejsce wśród lektur obowiązkowych dla gimnazjalistów.
4 2 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T17:54:47+01:00
U mnie na tym teście były bardzo szczegółowe pytania, typu: jak zmarła matka Jagienki. Może być też zadanie opisowe, coś w rodzaju scharakteryzuj Zbyszka, albo Danusię, porównaj Danusię i Jagienkę, opisz walkę ojca Danusi z Krzyżakami, albo inne opisówki. Myślę, że będzie to, albo to.
3 4 3