Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T18:52:37+01:00
W regulacji cukru we krwi bierze udział hormon wytwarzany przez trzustkę - tzw. insulina. jeśli organizm wytwarza więcej cukrów niż potrzebuje, wówczas jest on magazynowany w wątrobie w postaci glikogenu.
po posiłku we krwi znajduje się dużo glukozy, nadmierna jej ilość powoduje, że trzustka zwiększa wydzielanie insuliny. duża ilość tego hormonu sprawia, że wątroba pochłania glukozę z krwi. jeżeli zaś krew zawiera za mało glukozy, trzustka produkuje większe ilości glukagonu, który jest transportowany przez krew do wątroby. wątroba pod wpływem glukagonu uwalnia zmagazynowaną glukozę, uzupełniając jej niedobór we krwi.
u niektórych osób trzustka nie wydziela insuliny, lub wydziela jej za mało - u osób tych występuje choroba zwana cukrzycą (jest to choroba autoimmunologiczna). chory na tę chorobę musi brać leki ( u osób z typem 1 jest to insulina wstrzykiwana podskórnie, zaś u osób z cukrzycą typu 2 są to tabletki). u cukrzyka glukoza nie jest magazynowana w wątrobie ale gromadzi się we krwi. Objawami tej choroby są m.in. wzmożone pragnienie, spadek masy ciała, osałabienie. nie leczenie cukrzycy może doprowadzić do śpiączki a nawet śmierci.
2 5 2