Napisz krotkie opowiadanie na podstawie planu wydarzen:
1.Konstruktowanie maszyny przez konstruktora.
2.Zawisc Klapacjusza.
3.Zyczenia zazdrosnego naukowca.
4.Znikanie kolejnych elementow swiata.
5.Odwolanie trzeciego zyczenia.

Tekst Stanislawa Lem'a .Jak ocalal swiat. (fragment ksiazki Bajki robotow)

1

Odpowiedzi

2010-02-16T16:31:22+01:00
,,Jak ocalał Swiat"


Pewien konstruktor Trurl zbudował masztnę do robiena rzeczy na ,n".Maszyna zrobiła dla jego polecenie : niby,nausznice,neutrony,nurty,nosy i nimfy.
Nie umiała łaciny wiec co było po łacinie to nie robiła. Zrobiła niebo na jego rządanie.Dumny wynalazca zaprosił do siebie konstruktora Klapaucjusza.
Naukowiec postanowił sprawdzić maszynę. Na jego zadanie maszyna zrobiła naukę, potem nice, a więc drugą stronę wszystkiego.Wreszcie ,nic".
Początkowowydawało się ,że maszyna nic nie zrobiła. kiedy naukowce się kłucili to maszyna przerwała ich kłutnie i nakazała im jeszcze raz przyjrzeć
się światu. Zacęly znikać kolejne rzeczy taki jak: nupajki, nurkownice, niedosyt, niesmak . Wreszcie kambuzele gryzmaki, pćmy i wiele innych rzeczy.
Przerażony Klapancjusz po po ponagleniach masynę prosił przestanie niszczenia świata. Błaga o zrobienie ,murkwi", niestety, maszyna nie moła wykonać
tego zadanie bo robiła tylko na literę ,n".Od tej tej pory swqia jest pełen ohydnich czarnych dziur, pełen Nicaści, która wypełnia odchłanianie
między gwiazdami. W ten sposób przez zawiść Klapencjusza ,, nie będzie już nigdy takich wsponiałych zjawisk , jak pćmy i murkowie-po wieki wieków ".
5 4 5