Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-13T17:16:56+02:00
Kara, która spotkała panicza i jego żonę była bardzo surowa, bardzo. Przemiana w głaz jest równoważna ze śmiercią. Tutaj należy rozsądzić, czy kara śmierci jest dopuszczalna, nawet w imię zemsty? Jak już wspomniałam, według wielu romantyków - być może i jest.
Jednak nawet idąc ich mentalnością: zemsta powinna była dosięgnąć jedynie winowajcę. Niesłusznie ucierpiała postronna żona kochanka wieśniaczki. Sam okrutny panicz zaś poniósł jeno konsekwencje swego ohydnego postępowania.
Ja natomiast nie zgadzam się z zemstą Świtezianek. Według moich wartości i mojego sumienia nikt nie zasługuje na potępienie z góry, bo tym samym niesprawiedliwie pozbawia się go szansy zmiany.
Któż wie? Może panicz podpatrując któregoś wieczoru wzruszającą scenę matki-syreny karmiącej jego własne dziecko,pożałowałby swej postawy i naprawił wyrządzone niegdyś krzywdy, przygarnął syna... Jednak zemsta Krysi była bezwzględna i najwyraźniej jej chęć paliła ją wewnętrznie.
Panicz możliwości nawrócenia nie dostał, dama zginęła niesłusznie, a zemsta przecież nie mogła ukoić żalu dziewczyny, bo jest rodzicielką tylko głębszej rozpaczy i niczego nie rozwiązuje.
Dlatego sądzę, że zemsta Świtezianki była niesprawiedliwa, i ode mnie Krysia rozgrzeszenia nie otrzymała.
4 3 4