Odpowiedzi

2010-02-15T19:52:01+01:00
Soplicowo,12.10.1810 r.

Szanowni mieszkańcy Soplicowa !

Mój list otwarty kieruję przede wszystkim do osób,którym Jacek Soplica nie spodobał się przez swój czyn,jakim było zabicie starego Horeszki.Dziś nie ma go wśród nas,dlatego uważam,że łatwiej będzie Wam wybaczyć i zrozumieć postępowanie szlachcica.
Żadnej zbrodni nie powinno się usprawiedliwiać,jednak trzeba wziąć pod uwagę ,że czyn Soplicy był efektem poniżenia przez Stolnika.Jego porywczy charakter pchnął go do popełnienie przestępstwa pod wpływem rozpaczy i wielkich emocji.Zanim się opamiętał ,było już za późno,a Horeszce nie było w stanie zwrócić życia.Jacek nie mógł wybaczyć sobie haniebnego czynu,świadomości popełnionej zbrodni cały czas nad nim ciążyła.
Chcąc odkupić swe winy i zmniejszyć wyrzuty sumienia przywdział habit i przyjął imię Robak.Od tamtego czasu postanowił walczyć o wolność i dobro ojczyzny,dlatego został emisariuszem -tajnym wysłannikiem politycznym.Przyniósł między innymi tajne nowiny w czasie bitwy pod Hohenlinden. W pamięci wielu ludzi pozostaną na pewno bohaterskie czyny w przełęczy Samosierra w Hiszpanii.Dzięki tym wszystkim wyczynom ,Soplica został uhonorowany przez Napoleona orderem legii Honorowej ,Wisieć on będzie przez trzy dni na jego grobie ,później trafi do kaplicy.
Myślę,że większość z Was przekonała się ,że rehabilitacja urzędowa śp.Jacka Soplicy jest w pełni zasłużona .Odzyskał tytuł szlachecki, wymazując swoje dawne winy.Ktokolwiek wspomni o dawnych przewinieniach księdza Robaka podlega krze należnej za obmowę.
Podkomorzy
(to jest List otwarty w sprawie Jacka Soplicy, oczyszczający go ze stawianych mu zarzutów,który możesz wykorzystsać )
8 4 8