Odpowiedzi

2010-02-15T20:23:37+01:00
Pierwszego września 1939 roku wojska niemieckie wkroczyły na nasze ziemie rozpoczynajc tym atakiem II wojnę ?wiatow. Polski siły zbrojne liczce około 1 miliona żołnierzy starały się powstrzymać agresora niemieckiego w sile około 1,8 miliona żołnierzy. Pierwszy przykład bohaterskiej walki i obrony dała załoga Westerplatte, składajca się z niespełna 200 żołnierzy i kilku cywilów. Przez tydzień dzielnie odpierajc niemieckie ataki, stali się dla Polaków symbolami bohaterstwa. Ważnym dla obrońców Westerplatte było , aby cały świat usłyszał o tej nierównej walce. Wojna na granicach Polski trwała 5 dni. Walczono pod Mław, na Pomorzu, pod Mokr, na śląsku. Gło?na stała się obrona Poczty Polskiej przez cywilów, skazanych następnie przez Niemców na śmierć. Wojna graniczna oraz największa przegrana przez Polaków bitwa, która rozegrała się nad Bzur, dała szansę umocnienia stolicy. W dniu 17 września 1939 roku na terytorium Polski wtargnęła Armia Czerwona. Agresja ze wschoduMoim zdaniem wojna obronna 1939 roku od pocztku skazana była na klęskę. Olbrzymie znaczenie miała przewaga liczebna agresora, jego lotnictwo, oddziały pancerne i zmechanizowane, których naszemu wojsku brakowało. Pomimo heroicznej odwagi polskich żołnierzy i cywilów Polska została zwyciężona. Być może stało by się inaczej, gdyby nie zachowawcza polityka naszych sojuszników, na których pomoc Polska liczyła. Wielka Brytania i Francja poza wypowiedzeniem wojny Niemcom, nie podjęły żadnych ofensywnych działań wojennych. Gdyby polityka sojuszników Polski była inna, to wojna obronna 1939 roku mogła by mieć poprzez swój sukces wpływ na zupełnie inny układ geopolityczny po zakończeniu wojny. Atak wojsk radzieckich przyczynił się do ostatecznego dramatu i przegranej. Polska bronic się przez miesic dała przykład wielkiej odwagi całemu ?wiatu, który w niedługim czasie również miał odczuć potęgę Niemiec.

3 3 3
2010-02-15T20:29:16+01:00
Po wybuchu wojny zarówno Wlk.Bryt.jak i Francja złożyły protest w którym domagano się zakończenia wojny. Hitler oczywiście nic takiego nie uczynił.3 IX 1939 Wlk Bryt i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom ale był to ich ostatni ważny krok w tej sprawie. Był to wyłącznie wydźwięk propagandowy dlatego nazywamy to dziwną wojną. Dodam swoją osobistą uwagę:słyszałem że nad Polską latały pojedyncze samoloty alianckie zrzucające ulotki o zaprzestaniu wojny. Mogli nam za to zrzucić trochę komandosów i broni ale no cóż...to byli tchórze.Polska była wojennym królikiem doświadczalnym.

3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T20:30:09+01:00
We wrześniu 1939r. po ataku Rzeszy na Polskę, można śmiało powiedzieć, że nasz kraj został "wystawiony do wiatru" przez swoich sojuszników. Cóż z tego, że Francja i Wielka Brytania, które udzieliły nam gwarancji wojskowych (nie tylko ustnie, ale i pisemnie) nie przystąpiły do aktywnych działań wojennych. Oczywiście wypowiedziały wojnę Hitlerowi 3 września, ale na próżno Polacy oczekiwali, że nastąpi wpłynięcie okrętów brytyjskich na Bałtyk, czy chociażby jakieś walki na linii Maginota ( oczywiście pomijając te kilka starć, w których nawet nie doszło do poważnej strzelaniny między żołnierzami francuskimi a niemieckimi). Do tego za zdradę można uznać spotkanie premiera Dalariera i Chamberlaina w Abbevile 12 września, na którym postanowiono, że nie warto umierać za Gdańsk, i postanowiono się wstrzymać od jakiejkolwiek reakcji na agresję Hitlera. Również Rumunia, która miała podpisany sojusz wojskowy z Polską, ogłosiła swoją neutralność, a na dodatek internowała na swoim terytorium prezydenta i cały rząd, który próbował dostać się do Francji. ZSRR zupełnie nie wypełnił traktatu zawartego z Polską w 1932r, na dodatek zaś zaatakował Polskę 17 września, co pogrążyło państwo polskie. Teoretyczni sojusznicy Polski, we wrześniu 1939r, pokazali, co naprawdę warte były ich zapewnienia o pomocy.
4 3 4