Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T11:40:23+01:00
Słowacki Raj to Park Narodowy położony w obszarze górnego biegu Hornadu i Hnilca na południowy zachód od Spiskiej Nowej Wsi. Od północy graniczy z kotliną Hornadu, a od Zachodu z Niskimi Tatrami. Do niedawna obejmował obszar 142 km aktualnie został powiększony do 198 km , a otulina to dodatkowe 130 km. Szlak kilkakrotnie przekracza Hornad - atrakcją są wiszące mosty. W wielu miejscach szlak poprowadzono po pionowych skałach nad nurtem rzeki. Przejście umożliwiają stalowe stopnie "stupaczki" i łańcuchy.
nną atrakcją są szlaki poprowadzone wąwozami potoków "rokliny". Są to szlaki jednokierunkowe Często idzie się wprost korytem potoku, atrakcje są proporcjonalne do poziomu wody. Przejście stromych progów skalnych jest możliwe po drabinach - niektóre mają po kilkanaście metrów. Na pewno warto przejść wąwozy: Velky Sokol, Sucha Bela, Kysel i Sokolia Dolina
Dogodne położenie pomiędzy wszystkimi najciekawszymi miejscami ma Klastorisko 700-letnie ruiny i schronisko mieszczące bufet i restaurację.
Najwyżej położonym miejscem w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj jest Predna Hola wznosząca się na wysokość .Według innych źródeł najwyższym punktem w Słowackim Raju jest Havrania Skala 1153 m npm te dane dotyczyły Parku Narodowego przed rozszerzeniem Najniższym miejscem jest punkt, w którym Hornad wypływa poza obszar parku w okolicy Spisskiej Nowej Wsi. Efektowne rokliny w Słowackim Raju mają długość od 0,8 do 4,5 km. Roklinę Sucha Bela przechodzi w sezonie dziennie średnio 1000 osób.Najdłuższym wąwozem Przełom Hornadu o długości 11,7 km.Najwyższym wodospadem Wodospad Zawojowy w Dolinie Sokolej. Długość systemu Jaskini Stratenskiej przekracza 20 km.