Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T12:20:01+01:00
Wydarzenia przedstawione w Grażynie rozgrywają się w Nowogródku i jego okolicach w końcu XIV wieku. Ówcześnie największym, najgroźniejszym wrogiem Litwy był Zakon Krzyżacki. Jego rycerze stale zagrażali jej ziemiom, łupini, mordowali mieszkańców. Byli zatem powszechnie znienawidzeni, a postawę wobec nich uważano za miarę patriotyzmu.
Litwini stawiali dzielny opór pod wodzą Witolda, który zyskał znaczną sławę, układano o nim pieśni i poematy.Właśni sławy zazdrościł wielkorządcy Litwy Litawor, książę Nowogródka. Czuł on się też niedocenionym i skrzywdzonym podczas podziału łupów wojennych. Te motywy, czysto prywatne, zadecydowały, iż postanowił sprzymierzyć się z Krzyżakami,opuścić Witolda. Zawiadomił o tym Rymwida, swego doradcę, stało się to głęboką nocą, gdy u bram zamku pojawił się wysłannik Krzyżaków.
Ludzie najbliżsi Litaworowi próbowali odwiesić go od zdrady. Pozostawał on głuchy na ich sugestie, nie posłuchał rad Rymwida, starego mądrego doradcy i przyjaciela. trwał przy myśli o prowadzeniu wojny u boku Krzyżaków.
Decyzji Litawora nie zmieniły również błagania Grażyny, jego żony, córki dziedzica na Lidzie. Wobec czego, postanowiła ona działać samodzielnie. Bez wiedzy męża odprawiła posłów krzyżackich i nad ranem, włożywszy zbroję Litawora, poprowadziła litewskie zastępy przeciw wrogowi. Podczas bitwy zabił ją krzyżacki komtur.
Gdy ważyły się losy bitwy, szalę przechyliło na korzyść Litwinów pojawienie się tajemniczego rycerza w czarnej zbroi, który zabił komtura. Tym rycerzem okazał się książę Litawor. Wojski powitali go radosnymi okrzykami.
Ciało Grażyny miało zostać spalone na stosie, zgodnie ze starym litewskim zwyczajem. Gdy rozpalono ogień, książę Litawor, wcześniej uznawszy żonę za bohaterkę, rzucił się na stos i zginął w płomieniach.
1 5 1