Odpowiedzi

2010-02-16T13:33:32+01:00
1. Higiena układu nerwowego ma na celu określenie warunków sprzyjających sprawnemu funkcjonowaniu układu oraz ułatwiających mu pracę. Życie każdej jednostki upływa w zespole określonych, względnie stałych warunków mieszkaniowych, rodzinnych, środowiskowych, koleżeńskich. Całokształt tych warunków nazywamy stereotypem zewnętrznym. Pod wpływem tych warunków, do których przywykliśmy, kształtuje się nasz stereotyp dynamiczny, tzn. zorganizowany i zrównoważony układ procesów wewnętrznych i skierowanych na zewnątrz stanowi on możliwie doskonałe przystosowanie do środowiska, w którym różne czynności – nawet te bardzo złożone – wykonywane są szybko, precyzyjnie i bez wysiłku – jakby automatycznie, nawykowo. Stałość warunków, unormowany tryb życia, dają poczucie spokoju, bezpieczeństwa i pewności. Są to podstawowe warunki higieny układu nerwowego. Wykształcenie się silnie utrwalonego stereotypu dynamicznego utrudnia przystosowanie się do nowych sytuacji. Zbyt gwałtowne zmiany, zwłaszcza u ludzi młodych, starych i słabszych nerwowo, mogą doprowadzić do zaburzeń nerwowych. Nieprzydatność wyuczonych wcześniej umiejętności w nowych warunkach, niemożność szybkiego tworzenia nowych przystosowań, wywołuje objawy nerwicowe. Odbija się to na całokształcie funkcjonowania różnych układów i całego organizmu; powstają wtedy schorzenia na tle nieprzystosowania: nadciśnienie, zaburzenia funkcji serca, choroby wrzodowe przewodu pokarmowego i nerwice. Praca umysłowa, jak i fizyczna jest fizjologiczną konsekwencją budowy organizmu. Warunkiem utrzymania jej wysokiej wydajności jest zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem a odpoczynkiem.

2. Dzieje się tak, ponieważ impuls , jest przekazywany z receptora do efektora jednak z pominięciem mózgu...tzn.za taki odruch bezwarunkowy nie jest odpowiedzialny mózg tylko rdzeń kręgowy...dlatego też nie myślimy wykonując ten ruch ...dzieje się to bez naszej woli;)
48 4 48
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T13:37:16+01:00
Jak dbac o uklad nerwowy
+prowadzic uregulowany tryb zycia
+ odpoczywac
+ spac okolo 9 godz.
+unikac stresu
+czesto sie smiac

zad. 2
Bo żyjemy w czasach, kiedy lubimy mieć przytłumioną świadomość.
Ludzie pomimo wszystko preferują życie na pamięć, taka leniwa rasa. Dla mnie ważne jest, żeby uczyć się prowadzić swoje życie w pełni świadomie. Tak czyniąc będziesz miał nie tyle kontrolę co jasny ogląd swoich reakcji.

76 4 76