Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T15:08:42+01:00
Eteokles w mitologii greckiej syn Edypa i Jokasty. Prowadził z bratem, Polinejkesem, spór o tron Teb (Siedmiu przeciw Tebom). Wygnał z miasta brata i mianował się królem. Gdy Polinejkes próbował odzyskać tron zbrojnie, Eteokles zginął w obronie miasta podczas pojedynku z bratem.

Polinejkes w mitologii greckiej syn Edypa i Jokasty. Prowadził z bratem Eteoklesem spór o tron miasta Teb. Wygnany przez Eteoklesa z miasta, udał się na dwór króla Argos i ożenił się z jego córką. Po namówieniu króla powrócił zbrojnie do Teb (Siedmiu przeciw Tebom), próbując szturmem zdobyć miasto. Zginął w pojedynku z bratem.

Ismena - w mitologii greckiej córka Edypa i Jokasty, siostra: Antygony, Polinika i Eteokla. Była piękna. Bała się pomóc Antygonie pochować brata, Polinika, po jego śmierci w bratobójczym pojedynku z Eteoklem. Chciała ją od tego odwieść. Nie sprzeciwiła się rozkazom Kreona. Była posłuszna, wierna, rozważna i mądra.

Antygona - księżniczka w mitologii greckiej. Pochodziła z tebańskiego rodu Labdakidów. Była córką króla Teb, Edypa i Jokasty (jego żony i matki) oraz siostrą Ismeny, Polinika (Polinejkesa) i Eteokla (Eteoklesa).

Lajos w mitologii greckiej król Teb, syn Labdakosa, mąż Jokasty i ojciec Edypa.

Jokasta w mitologii greckiej żona króla Teb Lajosa. Matka, a później, po śmierci Lajosa, żona Edypa. Była siostrą Kreona.

Kreon w mitologii greckiej brat Jokasty, król Teb.Był mężem Eurydyki i ojcem Pyrry, Hajmona, Megary oraz Menojkeusa.

Eurydyka w mitologii greckiej znane są cztery kobiety o imieniu Eurydyka:

-nimfa, żona Orfeusza, zmarła od ukąszenia żmii. Orfeusz wybłagał u Hadesa jej powrót na ziemię, lecz - wbrew zakazowi - obejrzał się i utracił swą żonę na zawsze.
-żona Ilosa, matka Laomedona i Ganimedesa.
-żona Akrisiosa, matka Danae.
-żona Kreona, matka Hajmona, królowa Teb.

Hajmon - w mitologii greckiej syn króla Teb Kreona i Eurydyki. Narzeczony Antygony. Na wieść o samobójczej śmierci swej wybranki również odebrał sobie życie. Jego śladem poszła także jego matka.

Polibos lub Polybos - król Koryntu w mitologii greckiej. Był przybranym ojcem Edypa i mężem Meropy. Polibos był bezdzietny, Edypa przygarnął z rąk pasterzy. Umierając oddał synowi tron.

Edyp w mitologii greckiej syn Lajosa i Jokasty.
16 4 16