Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-13T09:10:00+02:00
Romantyczni kochankowie tworzą grupę bardzo liczną w literaturze epoki, która kojarzyła małżeństwa nie licząc się z uczuciami i wolą młodych ludzi. WERTER w swych listach wyrażał niezgodę na panujące układy społeczne i konwencje obyczajowe. Cenił ludzi prostych i kochał dzieci.Jego miłość do Lotty nie liczy się z układami i obyczajami, inne sprawy nie liczą się dla niego. Nie mogąc żyć bez Lotty, popełnia samobójstwo.Jest to jego forma protestu i niezgody na rzeczywistość.
GUSTAW także jest chory z miłości, obłąkany i ZBUNTOWANY przeciwko światu, w którym o małżeństwie decyduje majątek. GIAUR wszedł w jeszcze ostrzejszy konflikt z rzeczywistością. Jego ukochaną rozdzieliła przepaść odmiennej religii i obyczaju.. BUNT tych bohaterów jest tragiczny , bo bezsilny i najczęściej prowadzi do śmierci.
ROMANTYCZNI BUNTOWNICY wzorowali się na HAmlecie lub Fauście. Buntowali się przeciw porządkom społecznym i politycznej niewoli. Stawali się konspiratorami (Konrad Wallenrod , Kordian) posługiwali się zdradą. Rezygnowali z osobistego szczęścia i honoru.
1 4 1