Odpowiedzi

2010-02-17T08:13:53+01:00
Film, podobnie jak wszystkie inne dziedziny życia i działalności człowieka, jak również wszystkie inne rodzaje sztuki, posiada własną historię. Jednoczy ona w sobie historię rozwoju techniki i przemysłu filmowego oraz historię rozwoju samej sztuki filmowej. Podstawowym elementem wyrazu sztuki filmowej jest pragnienie utrwalenia ruchu. Jest ono równie stare, jak dzieje ludzkości, gdyż już w prehistorycznych jaskiniowych malowidłach pierwotnych malarzy widać, że pragnęli oni utrwalić postacie ludzi i zwierząt w ruchu.
Wiele lat trwały poszukiwania naukowców i wynalazców, którzy choć na chwilę pragnęli odtworzyć ruch. Wreszcie postępy w dziedzinie fotografii umożliwiły skonstruowanie pierwszej na świecie kamery filmowej i stworzenie pierwszej taśmy filmowej.
W grudniu 1895 r. w Paryżu miała miejsce światowa premiera pierwszego filmu. Wtedy to francuscy wynalazcy kamery filmowej i aparatury projekcyjnej, bracia Ludwik i August Lumiere, wyświetlili publicznie na ekranie króciutki filmik zatytułowany Przyjazd pociągu na dworzec. To oni swemu wynalazkowi nadali nazwę, którą posługujemy się do dziś dnia : „kinematograf” ( z grec. „zapisywanie ruchu” ). Tak właśnie skończyła się prehistoria filmu, zaczęła zaś właściwa historia sztuki filmowej, bardzo ściśle związana z nowymi ulepszeniami technicznymi i wynalazkami.
Początkowo obraz na ekranie był czarno-biały i niemy, a przebieg akcji wyjaśniały napisy na ekranie. W czasie seansu filmowego przygrywała orkiestra lub pianista. Trwało tak przeszło 30 lat i dopiero wynalezienie filmu dźwiękowego zburzyło wiele ustalonych już praw i zasad sztuki filmowej.
Niedługo potem przyszedł wynalazek taśmy kolorowej i filmu barwnego. Po II wojnie światowej film barwny zaczął opanowywać ekrany; pojawił się również masowo największy konkurent kinematografii, jakim jest małe kino – telewizor. Eksperymentowano już także nad filmami plastycznymi. Powstało wówczas wiele różnych systemów tzw. „szerokich ekranów”, dających nieraz złudzenie plastyczności obrazu. Wynaleziono również i zastosowano w salach kinowych tzw. „stereofonię”, co umożliwiło plastyczne i przestrzenne odtwarzanie dźwięku, dzięki odpowiednio rozmieszczonym głośnikom. Nie zaniechano eksperymentów nad filmem plastycznym. W Moskwie powstało pierwsze na świecie kino plastyczne. Na ekranie wyświetlano jednocześnie dwa obrazy : jeden dla prawego, drugi zaś dla lewego oka, dzięki czemu uzyskano pełne złudzenie trójwymiarowej przestrzeni na ekranie.
To właśnie dzięki tym wynalazkom technicznym, sztuka filmowa mogła się swobodnie rozwijać. Stawała się coraz bardziej popularna, masowa i tania. Mimo, iż pierwsze widowiska filmowe miały charakter prymitywnej rozrywki i pokazywane były w jarmarcznych budach, to sztuka filmowa rozwijała się bardzo szybko.
Dzisiaj sztuka filmowa jest wszechstronnie rozwinięta. Filmy realizowane są niemal we wszystkich krajach na całym świecie. Powstaje wiele rożnych, ale zarazem nowych rodzajów filmów. Wybitni twórcy filmowi wciąż rozwijają możliwości wyrazowe tej sztuki, tworząc coraz to ciekawsze i coraz lepsze filmy.
Popularność i szybkość rozwoju tej sztuki wydaje się niesamowita. Warto więc zastanowić się, czym tak naprawdę jest film oraz w jaki sposób czaruje i uwodzi widza?
8 4 8