Odpowiedzi

2013-04-02T23:57:09+02:00

Prawie wszystkie krokodyle są niebezpiecznymi drapieżnikami. Z powodu grubych płytek rogowych pokrywających ich ciało nazywa się je również jaszczurkami pancernymi. Są największymi gadami. Do krokodyli zalicza się krokodyle właściwe, aligatory i gawiale, wśród których wyróżnia się 23 gatunki.

Krokodyl nilowy żyje w Afryce, osiąga do 10m długości. Krokodyl nilowy należy do krokodyli właściwych, a nazwa stąd, że wcześniej występował głównie w Nilu, a teraz na kilku kontynentach. Te ważące około tony zwierzęta widuje się teraz rzadko, ponieważ polowano na nie ze względu na skórę. Leniwy krokodyl spędza dzień wygrzewając się na słońcu. Nocą wraca do wody, gdzie dryfuje w bezruchu, tylko oczy i dziurka nosa wystają ponad powierzchnię wody. Kiedy krokodyl zobaczy ofiarę, płynie szybko w jej kierunku dzięki mocnym uderzeniom ogona; zębami ją rozrywa na duże kawałki. Pod wodą krokodyl zamyka dziurki nosowe i jest w stanie nurkować ponad godzinę. Jego tylnie kończyny mają błony pławne i pełnią funkcję wiosła, tak jak i wiosłujący ogon.

 

Aligator amerykański występuje w Ameryce, osiąga do 6m długości. Aligator amerykański jest największy i najbardziej znany. Dziś zwierzęta te żyją przeważnie na bagnach Florydy. Hoduje się je również na farmach- z ich skóry wyrabia się buty i eleganckie torebki. Z jednej strony wszystkie aligatory wydają sie uśmiechać, jednaj nie są tak łagodne, jakby się wydawało- polują na ryby i ssaki. Spośród siedmiu gatunków sześć żyje w Ameryce, mniejszy -chiński aligator występuje w rzece Jangcy.

 

Krokodyl różańcowy występuje w Azji i Australii, osiąga do 10 m długości. Krokodyl morski jest największym z krokodyli. Potrafi wypłynąć daleko w morze, więc rozprzestrzenił się od południowego krańca Indii po Australię północną. Od jego oczu po koniec nosa biegną dwa rzędy kostnych narośli, które przypominają paciorki różańca, stąd wzięła się nazwa tego gada.

 

Kajman czarny zamieszkuje Amerykę Południową, osiąga długość do 4,7 m. do rodziny aligatorów należą również kajmany. Prawie całkiem czarny kajman jest spośród nich najdłuższy. Jak wszystkie aligatory, również kajman buduje pagórkowate gniazdo, w którym samica składa 30 lub więcej jaj. Kiedy liście zaczynają gnić, w takim naturalnym „inkubatorze” wytwarza się temperatura przekraczająca 30 stopni, która jest wystarczająca do wylęgania. Zanim młode rozbije skorupę zaczyna piszczeć. Wtedy matka rozkopuje gniazdo, ostrożnie bierze młode do pyska i przenosi do wody.

 

                Gawial Gangesowy występuje w Azji, osiąga do 7 m długości. Gawiale mają długie pyski o szczypczykowatym kształcie, w którym mieści się ponad sto zębów. Jedyny gatunek gawiala żyje w Indiach, w rzekach Ganges i Brahmaputra. Gawial poluje na ryby, żaby i drobne ssaki. Przez Hindusów uważany jest za zwierzę święte.

2 5 2