Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-13T14:52:28+02:00
Nagroda Nobla dle Herty Muller 8,10,09

Herta Muller jest dziesiątym pisarzem języka niemieckiego uhoronowanaym literackim Noblem i dwunastą kobietą, która zdobyła tę nagrodę.
Muller dostała literackiego Nobla jako ta " która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych " - napisała w uzasadnieniu werdyktu Akademia Szwedzka
2 1 2
2009-10-13T16:16:02+02:00
8.10.2009


Literacka nagroda Nobla dla Herty Mueller
Tegoroczną laureatką literackiej nagrody Nobla została niemiecka pisarka rumuńskiego pochodzenia, Herta Mueller. Pisarz Andrzej Stasiuk nazwał twórczość nagrodzonej pisarki "poetycką prozą". - To prawdziwie wielka literatura, bardzo się cieszę z tej nagrody - podkreślił.

Tusk: do końca tygodnia czekam na opinię prezydenta ws. Kamińskiego
- Do końca tygodnia będzie czekał na opinię prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotyczącą wniosku o odwołanie Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA. Tusk zaznaczył, że - niezależnie od tego czy otrzyma tę opinię - w poniedziałek podejmie decyzję w sprawie Kamińskiego - zapowiedział premier Donald Tusk.

Klienci nie płacą - firmy muszą zwalniać
Blisko dwie trzecie małych i średnich firm, ankietowanych przez pracownię PBS DGA, w ciągu ostatniego roku nie otrzymało w terminie zapłaty za swoje towary i usługi. Ponad 45 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że brak zapłaty przez trzy-cztery miesiące może skutkować zwolnieniami pracowników. Ankietą objęto 200 małych i średnich przedsiębiorstw z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Trójmiasta. Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99,8 proc. wszystkich polskich firm i zatrudniają dwóch na trzech pracujących Polaków.

Polacy wciąż wybierają PO
Mimo afery hazardowej Polacy nie tracą zaufania do partii Donalda Tuska - wynika z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą" stenogramów z rozmów podsłuchanych przez CBA. Kontakty Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego z Ryszardem Sobiesiakiem nie przełożyły się na wyraźną zmianę sondażowych trendów. Gdyby wybory odbyły się dziś PO mogłoby liczyć na 53 procent głosów - tyle samo osób chciało głosować na partię Tuska przed miesiącem.

Eksplozja w centrum Kabulu, 12 osób nie żyje
Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 80 zostało rannych w wybuchu bomby ukrytej w samochodzie w centrum Kabulu, przed ambasadą Indii - podało afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Rzecznik resortu Zemarai Baszary powiedział, że zdecydowaną większość ofiar stanowią cywile. Zginął też afgański policjant, a ośmiu funkcjonariuszy zostały rannych. Do przeprowadzenia samobójczego zamachu przyznali się po kilku godzinach talibowie. Potwierdzili, że celem była indyjska ambasada. Władze Indii informowały wcześniej, że nikomu z personelu nic się nie stało.


Nie ma chętnych na zakup hali KDT
Nie złożono żadnych ofert w przetargu na sprzedaż i rozbiórkę byłej hali Kupieckich Domów Towarowych, dlatego zostanie on unieważniony. Kolejny przetarg - z ceną wywoławczą niższą o połowę - ogłoszony będzie ok. 20 października - powiedziała dyrektor zarządu terenów publicznych Renata Kaznowska. Pierwszy przetarg ogłoszono w połowie września tego roku, ustalając cenę wywoławczą w wysokości 10 mln zł. Zwycięzca miał rozebrać halę w ciągu 150 dni.

Miedwiediew zaczyna otaczać się swoimi ludźmi
Dmitrij Miedwiediew zrobił krok w kierunku odciśnięcia na Kremlu własnego piętna, mianując dwoje autorów przemówień - uważa "Financial Times". "Rosyjski prezydent wystrzegał się zwolnienia kogokolwiek w tym przetasowaniu, ale w mrocznym świecie kremlinologii jest to jednak ważna nowina, świadcząca o jego rosnącej pewności siebie, którą potwierdzają prasowe doniesienia sugerujące dalsze przetasowania urzędników" - podkreśla autor artykułu.

"Fakt" ujawnił wizerunek agenta CBA, który uwiódł Sawicką
Fakt ujawnił wizerunek agenta CBA o pseudonimie Tomasz Małecki, który dwa lata temu brał udział w rozpracowywaniu posłanki PO Beaty Sawickiej, a w tym roku zasłynął akcją, po której funkcjonariusze Biura zatrzymali Weronikę Marczuk-Pazurę. Fakt dotarł również do osób znających funkcjonariusza. Z ich opowieści wyłania się obraz zafascynowanego służbą tajniaka i playboya, który potrafi dotrzeć do każdej kobiety.

Tusk wzywa Piterę na "poważną rozmowę"
Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie spotka się z minister odpowiedzialną w rządzie za walkę z korupcją Julią Piterą. Premier chce odbyć "poważną rozmowę" z minister na temat tego, jak powinien wyglądać system politycznego ostrzegania w sprawach, w których zachodzi podejrzenie korupcji. Rozmowa ma związek z ujawnieniem przez CBA tzw. afery hazardowej.

Szczygło: prezydent podpisze Traktat Lizboński w niedzielę
Prezydent Lech Kaczyński podpisze Traktat Lizboński w najbliższą niedzielę - poinformował na antenie TVN24 szef BBN Aleksander Szczygło. - Prezydent dotrzymuje słowa. Wielokrotnie zapowiadał, że jak Irlandczycy w drugim referendum powiedzą "tak", to decyzja prezydenta będzie pozytywna i będzie kończyła proces ratyfikacji - stwierdził Szczygło.

Emerytury bez zmian
Rząd nie ma planów wydłużenia wieku emerytalnego - zapewnia minister pracy Jolanta Fedak. Fedak zapewnia, że informacje o tym, iż rząd pracuje nad ustawą, zgodnie z którą Polacy mogliby przechodzić na emeryturę dopiero po ukończeniu 70 roku życia są nieprawdziwe.

Kaczyński: PO nie powinno rządzić Polską
Afera hazardowa udowodniła, że w PO są ludzie, którzy nie powinni rządzić Polską - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński. Kaczyński zasugerował również, że oprócz "powiązań towarzyskich" polityków PO wymienianych w kontekście afery hazardowej łączyły z biznesmenami próbującymi wywrzeć wpływ na kształt ustawy hazardowej również "powiązania finansowe".

9.10.2009


Nobel dla Obamy, gratuluje nawet McCain
Pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama został laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił w piątek w Oslo norweski Komitet Noblowski. Amerykański prezydent dostanie 1,4 miliona dolarów. Biały Dom poinformował, że prezydent przeznaczy te pieniądze na cele dobroczynne.

Miliard filmów dziennie
Popularny serwis internetowy YouTube bije rekordy popularności. Liczba filmów oglądanych dziennie na YouTubie przez internautów z całego świata przekroczyła miliard. - To milowy krok w naszym biznesie - przekonuje szef YouTube Chad Hurley.

Schetyna nowym szefem klubu PO
Klub PO wybrał Grzegorza Schetynę na swojego przewodniczącego. Schetynę poparło 186 członków klubu PO, przeciwnych było 16. - Wielkie oczekiwanie, wielka praca, wielkie wyzwanie - powiedział nowy szef klubu tuż po wyborze.

Europa nie chce ratować Opla
Państwa, w których znajdują się zakłady spółki motoryzacyjnej Opel, nie porozumiały się w czasie spotkania w Berlinie co do zasad i form podziału kosztów wsparcia finansowego dla koncernu, który został przejęty przez kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna oraz rosyjski Sbierbank. Wcześniej do przekazania nowemu inwestorowi Opla kredytów i poręczeń o łącznej wartości 4,5 miliarda euro zobowiązały się Niemcy.

Nowak: nowy szef CBA nie będzie politykiem
Platforma ma już kandydata na nowego szefa CBA będzie to porządna osoba spoza polityki powiedział na antenie RMF FM były szef gabinetu politycznego Donalda Tuska Sławomir Nowak. Nowak podkreślił, że przejście z kancelarii premiera do Sejmu nie jest dla niego degradacją ani karą, nie potrafił jednak powiedzieć czym dokładnie będzie miał zajmować się w parlamencie.

Juszczenko o Miedwiediewie: mamy różne podejście do demokracji
Wiktor Juszczenko oświadczył, że jego spotkanie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w Kiszyniowie było niemożliwe ze względu na różnice światopoglądowe, w tym odmienne podejście do demokracji. Wraz z Miedwiediewem prezydent Ukrainy uczestniczył w szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw w stolicy Mołdawii.

Tusk: jesteśmy na politycznym zakręcie
Władza musi zasługiwać na zaufanie obywateli, inaczej wyrodnieje - mówił premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Krajowej PO, które poświęcone jest dyskusji o tzw aferze hazardowej.

Ponad pół miliarda dodatkowych pieniędzy dla szpitali
Do dyrektorów oddziałów regionalnych Narodowego Funduszu Zdrowia trafi łącznie ponad 516 mln zł na zapłatę za dodatkowe świadczenia medyczne wykonane w 2009 r. - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Czechy chcą tego samego co ma Wielka Brytania i Polska
Prezydent Czech Vaclav Klaus powiedział w Pradze podczas spotkania z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzym Buzkiem, że chce, by Czechy otrzymały te same ograniczenia w stosowaniu dołączonej do Traktatu z Lizbony Karty Praw Podstawowych co Wielka Brytania i Polska.


"Odwołanie Kamińskiego bez opinii prezydenta jest bezprawne"
Jeśli premier Donald Tusk odwoła szefa CBA Mariusza Kamińskiego nie czekając na opinię prezydenta, będzie to bezprawne - oświadczył szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Jak powiedział, Stasiak w TVP1, przesłany przez premiera wniosek nie powołuje się na żaden przepis prawa, ale prezydent nie zamierza go odsyłać, lecz zaopiniuje "bez zwłoki".

Sejm: minister i prokurator generalny rozdzieleni
Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 264 posłów, 156 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowało 420 posłów. Wymagana do ponownego uchwalenia ustawy większość 3/5 głosów wynosiła 252.

Krzysztof Kilian nowym ministrem sportu?
"Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia, że premier Donald Tusk wie już za to, kto zastąpi Mirosława Drzewieckiego, na stanowisku ministra sportu. Miałby nim zostać były członek KLD i wiceprezes Polkomtelu Krzysztof Kilian.


Sondaż: Cimoszewicz prowadzi, Tusk tuż za nim, Kaczyński daleko w tyle
Według najnowszych sondaży przedwyborczych, afera hazardowa odbiła się negatywnie na wizerunku Donalda Tuska. Stracił on co prawda niewiele procent poparcia, ale jego przeciwnicy znacznie zyskali. Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej - gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, w II turze obecnego premiera pokonałby Włodzimierz Cimoszewicz