A) Odszukaj w różnych źródłach (mitologia, baśnie, literatura piękna, film) bohaterów, którzy poszukiwali własnych korzeni.
b) Przygotuj w dowolnej formie prezentację tej postaci. (Forma pisemna)
c) Opowiedz jej losy.

Proszę o jak najszybszą pomoc. Z góry dziękuję;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-13T20:22:52+02:00
Bohaterem którego odszukałam jest król Edyp.
A więc rodzice Edypa -Jokasta i Lajos pozbyli się Edypa gdy tylko dowiedzieli się że ma on zabić w przyszłości ojca i ożenic się z matką. Kazali przekuć mu stopy i pozostawić na pożarcie dzikim zwierzetom. Ulitował sie nad nim pasterz i zaniósl go bezdzietnemu królowi Koryntu Polybosowi i jego małzonce Meropie.
Dzieci przezywali Edypa-bekart. Więc on postanowil pójść do wyroczni żeby dowiedziec się swojej przyszłości. Gdy usłyszal że zabije ojca i ozeni się z matka postanowił uciec z koryntu. Gdy szedł przez las, wdał się w kłótnie z jakimś człowiekiem którego zabił w przypływie gniewu, jeden z jego towarzyszy uciekł. Edyp dotarł do Teb, tam rozwiązał zagadke sfinksa, za co dostał reke Jokasty i panował w Tebach. Do Teb nachodziły zarazy, nieszczęścia itp. Król Edyp nie mógł być obojętny wobec tego. Kazał udać się Kreonowi do wyroczni i dowiedzieć się czemu tak jest. Kreon wrócił i opowiedział że przyczyną tych klęsk jest nieukaranie zabójcy Lajosa. Edyp obiecał ludowi że znajdzie zabójce i ukarze. wydał na niego klatwe. Wezwał wróżbite- tyrezjasza który nie chciał mu powiedzieć tego co wie..król mocno naciskał więc tyrezjasz powiedział mu że to on jest zabójca Lajosa(edyp). Edyp go wyśmiał obrażal. do teb przybył posłaniec z koryntu obwieszczając ze polybos nie zyje i ze nie byl biologicznym ojcem edypa. nastepnie wezwano pasterze opowiedział edypowi prawde o jego przeszłości. Edyp już wiedział że nieświadomie zabił swego ojca i ożenił sie z matka. Jokasta popełniła samobójstwo a edyp przekuł sobie oczy szpilkami od jej szat i opuscił teby.
22 4 22