Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T22:14:26+01:00
Akt 1
Na placu w Weronie dwaj słudzy Kapuletów rozmawiają o odwiecznej nienawiści pomiędzy rodami Kapuletów i Montekich. Między zwasnionymi rodami, ich słuzba często dochodziło do bójek, wobec czego książę zapowiedział, że każdy uczestnik takich burd zostanie ukarany śmiercią. Benwolio na prośbę ojca Romea dowiaduje się, iż przyczyną smutku młodzieńca jest nieodwzajemniona miłość do Rozalindy. Hrabia Parys uzyskuję zgodę Kapuleta na ślub z jego córką Julią. W domu Kapuletów trwają przygotowania do balu maskowego. Romeo wybiera się na bal, by zobaczyć Rozalindę. Podczas tego balu po raz pierwszy widzi tańczącą Julię. Jest oczarowany jej urodą, a dziewczyna odwzajemnia jego uczucia.


AKT 2
Romeo i Julia rozumieją, że połączyła ich miłość. Cieniem na ich uczuciu kładzie się skłócenie rodów, które reprezentują. Kochankowie przysięgają sobie miłość. Julia proponuje małżeństwo, zakochani nie moga rozstać się, powtarzają miłosne wyznania. Następnie Romeo idzie do celi ojca Laurentego. Fraciszkanin dziwi się, że wybranką młodzieńca nie jest już Rozalinda i godzi się pomóc, udzielic kochankom slubu.Marta, mamka Julii wtajemniczona w całą sprawe, informuje dziewczyne, iż rozmawiała z jej wybranym który jeszcze dziś pojmie ją za żonę. W celi zakonnika Romeo i Julia biorą potajemny ślub.


AKT 3
Na ulicy dochodzi do bijatyki między Tybaltem i Merkucjem, w której ten ostatni (przyjaciel Romea) ginie. W odwecie Romeo zabija Tybalta, za co skazany zostaje na wygnanie z Werony. Wiedząc o rozpaczy Julii próbuje popełnic samobójstwo, ostatecznie za namową zakonnika udaje sie do Mantui. Tymczasem rodzice ustalają termin ślubu Parysa z Julią. Dziewczyna rozpacza, jej ojciec wpada w gniew.AKT 4
Parys i Julia przypadkowo spotykają się w celi ojca Laurentego. Julia zachowuje się tajemniczo. Zakonnik daje jej ziołowy napój, po wypiciu którego ma spać przez 42 godziny. Ma go wypic przed ślubem, a gdy jako zmarła zostanie w odsłonietej trumnie złożona w grobowcu Kapuletów, bedzie tam na jej przebudzenie czekał Romeo i wspólnie wyjadą do Mantui. Gdy w domu Kapuletów kończa się przygotowania do ślubu, Julia wypija napój.


AKT 5
Romeo nocą wraca do Werony, brat Jan nie zawiadomił go o tylko pozornej smierci Julii, ponieważ nie mógł wydostać sie z miasta, dostarczyć listu. Na cmentarzu przy grobowcu Kapuletów Romeo spotyka i zabija Parysa. Całuje śpiącą Julię, umiera po wypiciu trucizny, którą przywiózł z Mantui. Zrozpaczona Julia przebija sie jego sztyletem i umiera. Na cmentarzu spotykaja się rody Montekich i Kapuletich a ojciec Laurenty wyjaśnia im dzieje Julii i Romea. Rodziny godzą się.