Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T17:37:40+01:00
1.Nić Ariadny - znaleźć wyjście z trudnej sytuacji
2. Prometejska postawa- śmiała, twórcza, heroiczna, buntownicza postawa
3. Róg Amaltei - dobrobyt, obfitość, wszelkie dobro
4. Koń Trojański – podstęp, oszustwo
1 5 1
2010-02-16T17:39:41+01:00
Nić Ariadny --> to coś co pomaga wybrnąć z jakiś kłopotów
2010-02-16T17:41:35+01:00
•Nić Ariadny-Nić Ariadny – w mitologii greckiej kłębek nici, który Ariadna podarowała Tezeuszowi, aby mógł wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura.Inaczej sposób wybrnięcia z zawiłej sytuacji może być to pomoc, wskazówka, rozwiązanie trudnego problemu.
•Prometejska postawa-postawa etyczna, dla której ideałem moralnym jest dobrowolne podporządkowanie działań jednostki dobru większych grup społecznych lub nawet całej ludzkości. Nawiązuje do mitycznej postaci Prometeusza. Oznacza bunt przeciwko boskim wyrokom i siłom natury oraz cierpienie własne w imię szczęścia ogółu.
•Róg Amaltei- zwany również rogiem obfitości. Jest to związek frazeologiczny, pochodzący z mitologii greckiej. Podczas, gdy Kronos, który był bogiem świata Hellenów, panował na niebie, mały Zeus, jego syn, który nie został przez niego zjedzony, wychowywał się pod okiem kozy Amaltei. Pewnego razu, kiedy zwierzę ułamało róg, mały bóg wziął go do ręki i pobłogosławił, tak powstał róg obfitości. Dzisiaj jest to symbol dostatku i dobrobytu.
•Stajnia Augiasza - sprawa, rzecz zaniedbana, zapuszczona, zachwaszczona, w bezładzie, rozgardiaszu, nierządzie a. brudach moralnych, którą trzeba nadludzkim wysiłkiem doprowadzić do porządku.