1.Mam napisać kilka prawdopodobnych przyczyn wyginięcia dinozaurów (proszęo takie mało znane, ale ewentualnie mogą być popularne)
2. Mam opisać 3 dinozaury i wkleić/narysować go. Jakie mogę opisać, jakie są ciekawe? Na jakich stronach mogę znaleźć opis?


Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T18:34:31+01:00
Naukowcy z University of Manchester posłużyli się laserem w celu zeskanowania szkieletów i stworzenia w komputerze trójwymiarowych modeli dinozaurów.

Zrekonstruowano ciała pięciu osobników, dwóch należących do gatunku Tyrannosaurus rex i po jednym z gatunków Acrocanthosaurus atokensis, Strutiomimum sedens i Edmontosaurus annectens.

Okazało się, że według obliczeń mniejszy z tyranozaurów mógł ważyć pomiędzy 5,5 a 7 ton, a większy nawet 8 ton.

Acrocanthosaurus atokensis, podobnie jak Tyrannosaurus, był dwunożnym drapieżnikiem. Z grzbietu wyrastały mu kolce. Żył nieco wcześniej niż Tyrannosaurus, około 110 mln lat temu. Zdaniem naukowców ten dinozaur ważył około 6 ton.

Strutiomimum sedens, którego nazwa znaczy strusiopodobny, był współczesny tyranozaurowi i ważył pomiędzy 0,4-0,6 tony. Z kolei roślinożerny Edmontosaurus annectens, mimo że był młodym osobnikem, ważył 0,8-0,95 tony.

Trójwymiarowe modele pozwoliły naukowcom na umiejscowienie w ciałach zwierząt narządów wewnętrznych, takich jak żołądek czy płuca, oszacowanie masy poszczególnych części ciała czy środka ciężkości.