Odpowiedzi

2010-02-16T18:10:58+01:00
Wojna i okupacja prawie całego kraju przez potop wojsk szwedzkich, spowodowały w Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia materialne, wielkie straty dóbr kulturalnych, zagrabionych przez okupanta, także znaczne straty ludnościowe na skutek działań wojennych, głodu i chorób, a wreszcie utratę zwierzchnictwa nad Prusami Książęcymi i przypieczętowanie tego samego odnośnie Inflant. Traktaty welawsko-bydgoskie pozwoliły na umocnienie Brandenburgii na arenie międzynarodowej.
Kolejnym widocznym do dziś dnia skutkiem wojny są straty materialne i kulturowe. Pomimo, że większość polskich zamków i twierdz poddawała się Szwedom bez walki, to zostały zniszczone i złupione jako potencjalne miejsca oporu. Wiele ze świetnych niegdyś rezydencji po potopie szwedzkim nigdy nie została odbudowana i nie odzyskała świetności, a wizerunki niektórych z nich znamy dzięki pracy szwedzkiego wojskowego – Erika Dahlbergha. Rozgrabiono nie tylko biblioteki i skarbce, wywożono też relikwie świętych (np. św. Stanisława z Krakowa) czy detale architektoniczne (np. marmurowe delfiny z fontanny w zamku królewskim w Warszawie).
Wojna przyczyniła się również do zaostrzenia polityki wobec protestantów, którzy, wskutek rosnącej wrogości katolików i państwa począwszy od końca XVI wieku, zaczęli masowo współpracować ze Szwedami przeciwko Polsce. Efektem tej polityki było miedzy innymi wygnanie braci polskich (arian) w 1658. Polscy luteranie i kalwiniści uniknęli banicji, co najprawdopodobniej wynikało z poparcia jakim te wyznania cieszyły się w krajach sąsiednich. Po wojnie Sejm wprowadził karę śmierci za odstępstwo od katolicyzmu (rok 1668).
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T18:11:39+01:00
-Upadek kraju
-Utrata Pomorza Gdańskiego
-Utrata dostępu do morza
-Utrata ludności
skutki
-brak wojska
-pusty skarbiec
2 5 2
2010-02-16T18:13:02+01:00
"po krótkiej wymianie artyleryjskiego ognia magnaci podpisali kapitulację. Poddali Wielkopolskę królowi Szwecji, uzyskując od niego potwierdzenie szlacheckich wolności."
1 1 1