Odpowiedzi

2009-10-13T16:32:32+02:00
Grecy mieli wiele rodzajów odpoczynku. Duże znaczenia miała sprawność fizyczna , dlatego wiele wolnego czasu spędzali w palestrach i gimnazjonach (obie nazwy oznaczają to samo, używa sie ich zamiennie), z zaletami dla ciała i ducha, gdyż były tam sale, w których można było posłuchać wykładu filozofa lub mówcy i porozmawiać na ważne i ciekawe teamaty.
Gimnazjony były prawie w każdym greckim mieście, niektóre z nich miały nawet po kilka takich ośrodków. Największe były w Atenach i w Olimpii.
W gimnazjonie znajdowały się takie pomieszczenia jak: szatnia, elaiothesion - sala, w której nacierano ciało oliwą przed ćwiczeniami, konisterion - pomieszczenie, w którym przechowywano piasek, zapaśnicy nacierali się nim przed zawodami, salka ze skórzamymi worami z piaskiem (ćwiczyli na nich zapaśnicy), pomieszczenie na gimnastyczne i sportowe ćwiczenia młodzieży. Przy nim była specjalna sala na wykłady i dyskusje, a także na odpoczynek po ćwiczeniach.
Przy budynkach były boiska sportowe przeznaczone do różnych dyscyplin, boisko do gry w piłkę (najpopularniejsze odmiany - phaininda, ephentinda, urania, harpaston, trigon) oraz bieżnia.
Stworzenie zostały warunki higieniczne; były więc łazienki z kąpielą ciepłą, zimną i parową. Łazienki te słuzyły jedynie, żeby sportowcy mogli zmyć z siebie oliwę, piasek i kurz. Nie było miejsca do uprawiania sportów wodnych czy nawet do kąpieli dla przyjemności.
Niwolnik towarzyszył obywatelowi w dordze do gimnazjomnu i w gimnazjomnie aby nieśc przybory potrzebna do ćwiczeń i kąpieli , naczynie z oliwą oraz oraz skrobaczkę, którą zgarniano z ciała oliwę i do tego ręczniki.
Były gry towarzyskie, w które grano podczas sympozjonu. Na przykład gra w kości, hazardowa, która polegała dokładnie na tym samym co dzisiejsza oraz kottabos - gra związana z ucztą, która polegała na zręcznym wylewaniu z pucharów resztek wina.
W Atenach ludzie mieli krwawą rozrywkę ptaków. Walki kogutów i przepiórek, które wprowadził Temistokles na upamiętnienie zwycięstwa nad Persami. Odbywały się co roku i tracono mnóstwo pieniędzy na zakłady.