Odpowiedzi

2010-02-16T18:33:47+01:00
Tematem tego wiersza jest tęsknota poety za utraconą na zawsze ojczyzną.Podmiot liryczny możemy utożsamić z samym Adamem Mickiewiczem.Osoba mówiąca występuje w roli wędrowca czy też pielgrzyma.W części opisowej Mickiewicz opisuje step.Użył przenośni-pokazał step jak ocean: ,,Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu'',po to by pokazać niezmierzoną przestrzeń stepu.Porośnięty jest on bujną roślinnością:trawami,kwiatami,co wyrażone zostało metaforami:,,Wóz nurza się w zieloność '' , ,,Śród fali łąk szumiących,śród kwiatów powodzi''. Są po nim porozrzucane kępy burzanu,które przypominają wyspy otoczone wodami oceanu,co znalazło wyraz w epitecie ,,Koralowe ostrowy burzanu''. W części refleksyjnej podmiot liryczny opisuje swoje wrażenia.Szczególnie dominują wrażenia słuchowe.Została zastosowana hiperbola ,,Słyszę kędy się motyl kołysa na trawie''.Mimo że jest cicho nie słychać głosu z Litwy-ojczyzny i to jest powodem smutku osoby mówiącej.
1 4 1
2010-02-16T18:33:48+01:00
Jest to sonet który otwiera cykl.przedmiotem opisu jest step czyli rozlegly równiny obszar porośnięty trawą i inną drobną roślinością.podmiot liryczny opisując step porównuje go do oceanu,woz którym sie porusza porównuje do łodzi,trawy i kwiaty do oceanicznych traw,skupiska ostów stepowych do koralowych.
w 1 strogie poeta przedstawia step w czasie dnia, w drugiej strofie w nocy.w nocy na rozległym obszarze podmiot liryczny czuje sie zagibuiony zdezorietowany spogląda w niebo poszukuje gwiazd ktore wskazaly by mu droge.
cisza panująca w stepie sklanie podmiot liryczny do refleksji wywoluje wspomnienia i tesknote za ojczystą litwą.ostatnie zadanie sonetu swiaczy ze podmiot liryczny to osoba pogodzona swoim losemtulaczem i emigranta.
podmiotem lirycznym stepów akermanskich jest sam A.Mickiewicz którego można nazwać również poetą emigrantem pielgrzymem człowiekiem wrazliwym na piękno natury