Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T18:40:54+01:00
Pani profesor, koleżanki i koledzy!
Stoje tu dzis przed wami i zadaje sobie pytanie ilu z was posiada chomika i zna jego prawdziwą wartość. Jak każdy wie chomiki choć tak małe potrafią w nasze nudne i monotonne życie wprowadzić to "coś" , co sprawi że stanie się ono lepsze. Czasem w długie deszczowe dni kiedy nikogo nie ma w pobliżu a nam przykrzy sie za rozmową kto wysłucha nas jak nie chomik? Nie zada on niepotrzebnych pytań i nie skarci nas za naganne słownicto [czy też jego braki...], a może nawet nie zwróci na nas uwagi, ale jednak BĘDZIE! Powiecie państwo, że to przecież pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ja jednak uważam inaczej. Myślę nawet, że człowiek który pierwszy wypowiedział te słowa poprostu nie znał żadnego chomika. Ja mam na tyle szczęścia, że w moim życiu pojawiła sie Kuleczka, która juz wielu zadziwiła swoim sędziwym wiekiem. Przez całe 4 lata swojego życia była mi ona przyjaciółką, która potrafiła wysłuchać, pocieszyć, a nawet pomóc w napisaniu wypracowań. Niekiedy biegając po klawiaturze komputera i wciskając przypadkowe klawisze tworzyła słowa których akurat brakowała mi w pracy. Czy jakiekolwiek inne zwierze pomogło by w taki sposób? Na pewno nie! i dlatego patrząc na moją chomiczkę czuję dumę! Nawet widząc jak nieporadnie chodzi po kratce z której wystaja jej łapki i jak usypia w połowie schodków, bo jednak wiem że sie nie podda i zaraz pójdzie dalej! Uważam, że wielu ludzi mogłoby sie uczyć od Kuleczki zawziętości i i chęci do życia. Niestety mając chomika musimy być swiadomi tego iź nie żyją one zbyt długo. Możemy nie zauważyć jak tan czas szybko minie i nie zdążyć poznać naszego milusińskiego, dlatego "śpieszmy sie kochać chomiki, bo tak szybko odchodzą..."
4 5 4
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T18:44:37+01:00
Drodzy Gimnazjaliści!

Wiem, że temat, jaki chcę poruszyć w swym przemówieniu nie jest łatwy, a dla niektórych nudny i zdawałoby się, że słyszycie o tym na okrągło. Mianowicie pozwolę sobie przybliżyć Wam rolę szkoły oraz nauki i wiedzy w wieku, w jakim się znajdujecie.
Otóż większość z Was wolałaby teraz być u kolegi lub koleżanki, w domu przed komputerem lub na spacerze z ukochana osobą, prawda? Współczesna młodzież chętniej chodzi na zabawy, dyskoteki i różnego rodzaju przyjęcia niż do szkoły. Niektórzy stosują różne wykręty, aby tylko nie pójść na lekcje. Czasem nawet zdarzają się fałszerstwa usprawiedliwień i zwolnień. Zadaje pytanie: po co te kłamstwa i wykręty? Przeciąż szkoła jest dla waszego dobra! Ci, którzy nie traktują teraz szkoły poważnie w przyszłości mocno tego pożałują. Obszerna wiedza w naszych czasach zapewnia lepszy start w dorosłe życie, pozwala na znalezienie dobrej pracy. Ktoś by powiedział ja mam pieniądze i wiedza mi jest niepotrzebna. Inny odpowiedziałby: jak byś się poczuł gdyby ktoś z ubogiej rodziny zadał ci jakieś banalne pytanie a ty nie znałbyś odpowiedzi? No i tu zaczynają się schody… pieniądze to nie wszystko! Owszem na świecie z kieszenią pełną pieniędzy można dużo zdobyć, ale nie wiedzę. Do jej zdobycia potrzeba chęci. Każdy z was moi mili, ma w sobie cząstkę zapału do pracy nad sobą, ale ten zapał może być tłumiony przez czynniki zewnętrzne: złe towarzystwo, nałogi, brak odpowiednich warunków… Z każdym dniem stajecie się mądrzejsi, jesteście coraz bliżej progu dorosłości, to tyczy się najbardziej trzecioklasistów. Właśnie teraz, gdy zbliżają się egzaminy kończące gimnazjum stoicie przed ważnym etapem Waszego życia. Od tego egzaminu zależeć będzie czy dostaniecie się do wymarzonej szkoły, czy uda wam się kształcić w wybranym kierunku. Mogłabym się założyć, że połowa z Was od początku drugiego półrocza nie sięgnęła po ksiązki i nie przypominała sobie materiału z przed trzech lat. I tu pewnie też mam rację. Wasi nauczyciele starają się Wam pomóc w tych przygotowaniach poprzez różne zajęcia fakultatywne, testy i powtórzenia. Czasem zdaje się, że to właśnie oni bardziej niż wy przejmują się egzaminami. Jednak tą kwestie zostawiam do własnych przemyśleń.
Na świecie ważne jest to co ma się w głowie. Do życia potrzeba nam pieniędzy, pieniądze zaś zarobimy w pracy, a dobrą pracę znajdziemy wtedy gdy mamy do zaoferowania duży wachlarz umiejętności. Jednym słowem prawie całe dorosłe życie toczy się wokół nauki. Drodzy gimnazjaliści! Proszę Was, nie bagatelizujcie szkoły, a na pewno w życiu do czegoś dojdziecie! Swoje przemówienie zakończę słowami:

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz!”
5 4 5