Odpowiedzi

2010-02-16T19:20:49+01:00
Armia z terakoty jest nieodłącznie związana z postacią Qin Shi Huang Di, pierwszego cesarza Chin. Około 200 roku p.n.e. władca znany z podań historycznych jako wybitny wizjoner i krwawy tyran zjednoczył sześć walczących ze sobą królestw i w wieku 13 lat koronował się na cesarza. Jeszcze za życia zaczął budowę swojego sarkofagu oraz potężnej terakotowej armii wojowników, którzy mieli strzec duszy cesarza i zapewnić mu władze na tamtym świecie. Według podań gliniana armia miała podążać za swym władcą ku chwale, a grobowiec i wojownicy mieli przypominać bogom w zaświatach, że oto nadchodzi wielki władca. Wszyscy wojownicy byli pokolorowani, w rękach dzierżyli miecze, łuki i inne rodzaje broni. Co ciekawe, każdy z cesarskich żołnierzy ma inne rysy twarzy i różni się od pozostałych członków armii.
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T19:24:03+01:00
Armia Terakotowa to armia ośmiu tysięcy figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty, inaczej wypalanej gliny. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza zwanego Qin Shi, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi. W trakcie pochówku cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została zakopana pod ziemią. Według wierzeń, terakotowa armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Figury zostały przypadkowo znalezione przez trzech rolników: Yang Xinman, Yang Peiman i Yang Peiyan podczas kopania studni w marcu 1974. Od 1979 figury były stopniowo udostępniane zwiedzającym. Każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury. Nogi każdej z rzeźb są pełne, natomiast korpus i głowa puste w środku, co ułatwiało ich transport i łączenie. Wśród figur żołnierzy znajdują się również postaci medyków i zwykłych cywili.
Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane. Kolory zachowały się do czasu odkrycia w 1974, jednak po wydobyciu na powietrze barwy zaczęły stopniowo zanikać. Terakotowa Armia określana jest mianem ósmego cudu świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
5 3 5