Odpowiedzi

2010-02-16T19:39:38+01:00
Komiks - opowiadanie tworzące narrację za pomocą kilku lub więcej plansz z rysunkami. Plansze zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) lub wypowiedzi postaci (w dymkach).

Komiksy tworzone są często przez zespół dwóch autorów: autora scenariusza opowiadania oraz rysownika. Czerpią często inspirację z książek, filmów i innych dziedzin sztuki. Ostatnio same stają się inspiracją nowo powstających filmów. Krótkie historie komiksowe umieszczane są w czasopismach, wydawane są w formie zeszytów, książek, albumów zbiorczych
6 3 6
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T19:42:31+01:00
Początek komiksów zaczął się już w średniowieczu, gdy to tworzono historie obrazkowe z krótkimi komentarzami sławiące bohaterskie czyny lub historie świętych. Rozwój komiksów związany jest z rozwojem prasy XIX-wiecznej. Wtedy właśnie zaczęto publikować w prasie codziennej krótkie historyjki obrazkowe w odcinkach. Miały one zwykle charakter humorystyczny, stąd też wywodzi się ich nazwa pochodząca z angielskiego: comic. Formę paska otrzymał komiks w początkach XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ustaliły się jego typowe cechy takie jak np: krótka i zwarta budowa złożona z kilku obrazków w formie paska, dymki z tekstami. Komiksy szybko zaczęły cieszyć się popularnością, że zaczęto je wydawać w formie zeszytów tzw. comic book. Do połowy XX wieku komiksy drukowane w gazetach były czarno-białe.
Pierwszymi komiksami była seria Yellow Kid / Hogan's Alley.
Natomiast w Polsce pierwsze próby tworzenia sekwencyjnych opowieści obrazkowych pojawiły się już przed wojną. Za "protokomiks" uznaje się chociażby Koziołka Matołka Makuszyńskiego i Walentynowicza, gdzie sekwencje obrazków prezentujących akcję były opatrzone słownym komentarzem.
W PRL nazwa "komiks" była niemile widziana przez władze komunistyczne, także oficjalnie używanymi nazwami były "historyjki obrazowe" (Tytus, Romek i A'Tomek) lub po prostu "kolorowe zeszyty" (Kapitan Żbik). W ostatnich latach oprócz wersji papierowej komiksu powstało wiele komiksów sieciowych, ukazujących się w różnych odstępach czasu w Internecie.
5 4 5