Odpowiedzi

2010-02-16T20:08:30+01:00
Renesans - odrodzenie, to czas wielkiej fascynacji człowiekiem. Rozwija się humanizm - pogląd stawiający człowieka w centrum zainteresowania, w myśl słów "Nic co ludzkie nie jest mi obce". Artyści starali się pokazać piękno człowieka.
Tak więc zacznijmy od malarstwa. Malarz starał się malować nie tylko sceny z życia codziennego, ale także sceny biblijne, a kształty ludzkie pokazać z jak najlepszej strony. Doskonałym przykładem jest Leonardo da Vinci. Studiował on anatomię człowieka, by pokazywać go potem jak najlepiej. Jednak nie stroni od tematów biblijnych - fresk "Ostatnia wieczerza". Przedstawiony jest na nim Jezus Chrystus w towarzystwie Apostołów w czasie ostatniej wieczerzy. Fresk to malunek na mokrym tynku, więc może być trochę niewyraźny, lecz artysta zachował idealne proporcje, z także wyrazy twarzy i szczegóły.
Inni artyści malowali np. Matkę Bożą z Dzieciątkiem, wskazując na piękno kobiety. Popularne były też tematy z życia codziennego, czynności zwykłe, ale też np. wesela, jednak stale utrzymane w idei fascynacji człowiekiem.
Poeci i powieściopisarze także zachowywali ten schemat. Ukazywali w swych dziełach sprawy bliskie człowiekowi, z tą samą fascynacją. Najważniejsze było wyeksponowanie tego co człowiek czuje, co robi. Bliższe większości były raczej zdarzenia wiejskie, więc rzadko autorzy opiewali czyny i życie wysokiej warstwy społecznej.
Mimo wszystko jednak największy prym wiodło malarstwo, gdyż mogło wszystko "pokazać". Jadnak zawsze widoczna jest ta fascynacje człowiekiem.
4 1 4