Odpowiedzi

2010-02-16T20:46:00+01:00
W tym pozytywizmie u Sienkiewicza było tak by wszystkich zrównać do jednej warstwy społecznej. Bez żadnych wyjątków i ułagodzeń. Chciano żeby każdy miał takie same prawa i obowiązki jak Ci z wyższych sfer.
Ludzie marzyli o tym, aby robić to co robią inni by pracować -jak Ci lepsi. Ale wiadomo że tak łatwo się wszystkiego nie da i poziom ludzi zniżono jeszcze niżej. Na to potrzeba czasu i to wszystko ukazane jest w utworze, jak się przemienia i jak wszystko idzie tropem epoki.
W tamtych czasach "poczucie szlacheckiego obowiązku było czymś ważnym w kraju. Szlachta była bardzo ważną warstwą społeczną. Zaczęła się wyodrębniać z rycerzy u schyłku średniowiecza.
27 3 27
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T00:08:04+01:00
U Sienkiewicza tak jak w życiu, chodzi zawsze o pieniądze i pozycje społeczną. Jak każdy wie w tamtych czasach szlachta byłą elitarną grupą, która miała nie tylko władzę majątki ale i zajęcie, o którym marzyli mieszczanie jak i cały pleps. Biedni ludzie nie mogli sobie pozwolić na zabawy czy chulanki w stylu szlachty a ów system miał na celu sprowadzenie wszystkich żyjących w tamtym okresie ludzi do stanu biedy umysłowej gdzie każdy byłby nikim i był ny podwładnym całej tej dyktatury bogaczy i magnatów. Zniżenie poziomu ludzi było wielkim zadaniem lecz przeprowadzenie tak uwsteczniających reform potrzebowało znacznej ilości czasu i nie było możliwe wprowadzenia tych zmian natychmiastowo.


Daj naj plx odwdzięczę się
46 3 46
2010-02-17T01:00:22+01:00
Akcja powieści toczy się w drodze do Warszawy w okolicach Mińska. Był listopad. Akcja rozpoczyna się chyba 5 listopada. Czas akcji przypada po abdykacji Jana Kazimierza w XVII-XVIII wieku. Oddał dobrowolnie koronę. Był to też okres sejmu konwokacyjnego i po potopie szwedzkim. Temat całego dzieła sprowadza się do różnicy między bogatą szlachtą i biednymi chłopami, a przecież wszyscy powinni mieć równe prawa. Jednak zmiany te nie mogły byc wprowadzane od razu. Wszystko wymagało czasu.

Liczę na naj.
Pozdro
49 4 49