Odpowiedzi

2010-02-16T20:37:35+01:00
Ballada - utwór epicko-liryczny podejmujący (szczególnie w romantyzmie) dziwne i zagadkowe zdarzenia, sięgający chętnie do kultury ludowej. Stylizowany literacko, niekiedy w sposób humorystyczny.

Dziennik, jak sama nazwa wskazuje, uzupełniany jest codziennie. To jest główna różnica. W pamiętaniu zapisujemy tylko jakieś szczególne dla nas wydarzenia.

proszę o naj :))
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T20:46:00+01:00
1. Co to jest Ballada

Ballada jest to wierszowana opowieść, która łączy w sobie cechy liryki, epiki i dramatu, jej tematem są niezwykłe wydarzenia. Jest gatunkiem synkretycznym. Nazwa 'Ballada' pochodzi od włoskiego ballare (tańczyć), co wskazuje na włosko-prowansalskie początki. Romantyczna ballada nawiązuje do ludowych pieśni, które między XII a XIV w. pojawiły się w Danii i Szkocji. Pod koniec XVIII w. odkryli je miłośnicy folkloru. Wkrótce ballada stała się ulubionym gatunkiem poetów. Jej forma romantyczna wyróżnia się śpiewnością wiersza, nastrojowością, tajemniczością niejasno zarysowanych zdarzeń z interwencją złowrogich sił nadzmysłowych. Uwydatnieniu sensacyjności sprzyja konstrukcja narratora – zdziwionego światem – który przedstawia.
Ballada była charakterystyczna dla epoki romantyzmu.2. Czym się różni Dziennik i Pamiętnik

No więc dziennik od pamiętnika różni się tym, że dziennik jest to zapis prowadzony przez autora, natomiast pamiętnik jest to relacja o zdarzeniach, których autor był uczestnikiem bądź świadkiem. Pamiętnik w przeciwieństwie do dziennika opowiada o zdarzeniach z pewnego dystansu czasowego, w związku z czym kształtuje się dwupłaszczyznowość narracji: autor pamiętnika opowiadać może nie tylko o tym, jak zdarzenia przebiegały, może ujawniać również swoje stanowisko wobec nich w momencie pisania.