Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T20:42:01+01:00
Kleszcz należy do grupy roztoczy pasożytniczych do rodziny kleszczy .Jest to wysoko wyspecjalizowany, odżywiający się krwią pasożyt kręgowców lądowych, będący wśród pajęczaków jednym z przykładów bardzo silnych przekształceń budowy, wynikłych z pasożytniczego trybu życia
2010-02-16T20:47:09+01:00

Budowa kleszcza

Kleszcze są niewielkimi pajęczakami z rzędu roztoczy. Te zewnętrzne pasożyty kręgowców (choć nie tylko), są traktowane jako grupa umowna lub nadrodzina Ixodoidea lub jako podrząd Ixodides. Wyróżnia się też dwie rodziny kleszczy: twarde i miękkie. Kleszcze twarde (Ixodidae) są częściowo okryte twardym pancerzem, a miękkie (Argasidae), zwane też obrzeżkami, tego pancerza nie posiadają. Wyróżnia się około ośmiuset znanych gatunków kleszczy, lecz w Polsce występuje tylko i wyłącznie kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), zwany też kleszczem pastwiskowym. Pozostałe gatunki spotkać można przede wszystkim w tropikach i subtropikach, choć nie wyklucza się, że i w Polsce można natrafić na osobniki innych niż kleszcz pospolity gatunków. Kleszcze są jednak kosmopolityczne,co oznacza, że ich występowanie obejmuje cały świat.

kleszczeWyglądem przypominają małe, niegroźne pajączki, tymczasem są to jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów atakujących człowieka. Dorosłe samce mają około 2,5 mm długości. Samice są odrobinę większe i mają około 3-4 mm. Po nassaniu się krwi żywiciela, ich wielkość wzrasta kilkakrotnie. Kleszcze posiadają przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych, ryjkowaty narząd gębowy uzbrojony w ząbki przydatne w utrzymywaniu się w skórze swojej ofiary. Trzykrotnie w czasie swojego około dwuletniego cyklu rozwojowego, każdy kleszcz musi ssać krew trzy razy. Raz w stadium larwalnym , raz jako nimfa i raz jako forma dojrzała, dorosły kleszcz. Jeżeli do wyssania krwi, w którymkolwiek ze stadiów nie dojdzie, kleszcz dalej się nie rozwija i ginie.