"NA LIPĘ"

Uczony gościu, jeśli sprawą mego cienia
Uchodzisz gorącego letnich dni promienia,
Jeślić lutnia na łonie i dzban w zimnej wodzie
Tym wdzięczniejszy, że siedzisz i sam przy nim w chłodzie,
Ani mię za to winem, ani pój oliwą,
Bujne drzewa najlepiej ddżem niebieskim żywą,
Ale mię raczej daruj rymem pochwalonym,
Co by zazdrość uczynić mógł nie tylko płonym,
Ale i płodnym drzewom; a nie mów: "Co lipie
Do wierszów?" Skaczą lasy, gdy Orfeusz skrzypie.


ZAD.1
Symbolem jakich wartości, cenionych przez Kochanowskiego, staje się w tym utworze lipa ?

ZAD.2
O co, w zamian za swe dary, prosi upersonifikowane drzewo?

ZAD.3
Przypomnij pokrótce mit o Orfeuszu. Do jakiego elementu tego mitu nawiązuje Kochanowski? Jaki jest cel tego nawiązania ?

ZAD.4
Czy zgodzisz się z opinią, że fraszka "Na lipę" jest pochwałą całej natury i darów, które od niej otrzymuje człowiek? Swoją odpowiedź uzasadnij i poprzyj cytatami wiersza.

ZAD.5
Jakie elementy pastoralne wykorzystywał w swoim dziele Tycjan?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T12:00:34+01:00
1. Lipa staje się symbolem gościnności i uczynności nie oczekującej nagrody. Lipa daje cień bez względu na to czy ktoś ją nagrodzi za to czy nie ale w zamian nie chce nic materialnego.

2. Lipa prosi w zamian za dawanie cienia deszcz który pomaga jej rosnąc. Prosi też o odczyt kilku wierszy.

3. Mit o Orfeuszu opowiada o genialnym skrzypku którym był właśnie Orfeusz. Orfeusz przepięknie grał na skrzypcach. i ludzi i rośliny chętnie go słuchały. Orfeusz kochał się w Eurydyce. Gdy Haden porwał ukochaną Orfeusza Ten poszedł do Hadesa z prośba aby ją wypuścił. Hades zgodził się ale pod jednym warunkiem. do granicy Podziemia nie może obejrzeć się czy ukochana za nim idzie. Jednak Orfeusz słysząc za sobą kroki chciał zobaczyć czy to Eurydyka i się obejrzał. Wtedy stracił ukochaną na zawsze. wrócił do Tracji. Potem menady rozszarpały Orfeusza na strzępy. Jego głowa dopłynęła do Lesbos i tam muzy pochowały ją u stóp olimpu.
Kochanowski nawiązuje do pięknej gry Orfeusza na skrzypcach. Celem tego nawiązania jest zobrazowanie odbiorcy że wiersz działa na lipę tak samo jak muzyka Orfeusza.

4. Tak zgadzam się ze fraszka "Na lipę" jest pochwałą całej natury i darów, które od niej otrzymuje człowiek ponieważ wiersz chwali to ze lipa daje wytchnienie w gorące dni ,jeśli sprawą mego cienia Uchodzisz gorącego letnich dni promienia, Jeślić lutnia na łonie i dzban w zimnej wodzie Tym wdzięczniejszy, że siedzisz i sam przy nim w chłodzie" A przyroda nie chce w zamian żadnych trunków którymi obdarzają się ludzie na znak wdzięczności ,Ani mię za to winem, ani pój oliwą" Natura oczekuje tylko tego co niezbędne jej do wzrostu ,Bujne drzewa najlepiej ddżem niebieskim żywą, Ale mię raczej daruj rymem pochwalonym"

5. ???????????? |Nie wiem ;(
2 5 2