Daje wszystkie punkty ;( Choć mam ich tylko 16...

Na podany jeden z wybranych tematów, napisz:

1) Charakterystykę porównawczą Cześnika i Rejenta
2) Recenzja filmu pt. "Zemsta" A. Wajdy
3) Dalsze losy bohaterów "Zemsty" - opowiadanie.

Proszę o napisanie mi odpowiedzi na pw...
a pod jesli ktoś napisze, to pod spodem proszę napisać "wysłane"

BŁAGAM!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T22:19:12+01:00
Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to bohaterowie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Obaj mieszkają w starym popadającym w ruinę zamku. Prowadzą spór o mur graniczny, który dzieli zamek na pół. Świadczy o tym cytat: "Tu mieszkamy jakby sowy, lecz co gorsza, że połowy drugiej zamku czart dziedzicem". Słowa te wypowiada Cześnik, który nienawidzi swojego sąsiada.
Bohaterowie wywodzą się ze starych rodów szlacheckich. Cześnik nawet zachował swój tytuł, ale nie jest zamożny, dlatego liczy na bogaty ożenek. Co innego możemy powiedzieć o Rejencie- ma pokażny majątek, lecz jest sknerą. Bohaterowie różnią się także cechami charakteru, usposobieni, umysłowośi.Trafnie ocenił to Wacław, który stwierdził: "Jeden ogień, drugi woda", mając na myśli sąsiada i ojca. Maciej charakteryzował się porywczością. Wynika to między innymi ze słow Papkina: "Diabeł pali w tym Cześniku", natomiastMilczek często stwarzał pozory. Świadczy o tym na przykład cytat" Słodki cichy z kornym licemale z diblem, z dibłem w duszy". Rejent poddczas rozmów używał zdrobnień typu serdeńko, Cześniczek, a także mówił językiem człowieka wykształconego. Pod tym względem Raptusiewicz był od niego gorszy, ponieważ nie potrafił nawet rozmawiać z kobietami. Często wtrącał swoje ulubione słowa" mocium panie", aby ukryć jąkanie. Czasem dodawał równiez kilka słow w języku łacińskim, co świadczy o minimalnej znajomości tego języka. Bohaterowie potrafili władać szablą, lecz Cześnik był w tym lepszy. Każdy z nich potrafił coś innego i nie był idealny.
Uważam, że każdy człowiek ma swoje zalety i wady podobniejak Cześnik i Rejent. Według mnie autor dobrze zrobił przedstawiając te postaci jako swoje przeciwieństwa, gdyz w ten sposób uczynił utwór ciekawszym i humorystycznym.