Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T22:02:29+01:00
Półpasożytnictwo - jemioła jest półpasożytem, ponieważ sama produkuje sobie pokarm w procesie fotosyntezy a od drzewa pobiera jedynie sole mineralne i wodę.


Antagonistyczne
1. Drapieżnictwo polega na tym że osobnik jednego gatunku (drapieżca) poluje , zabija i zjada osobnika drugiego gatunku (ofiarę) np. lew i antylopa
2.Pasożytnictwo polega na tym że osobnik jednego gatunku (pasożyt) żyje na lub w osobniku innego gatunku np
tasiemiec- pies
stonka- ziemniak
jemioła-topola hub-dąb
3.Konkurencja to rywalizacja osobników o pokarm, miejsce rozrodu, wodę, światło
np krwawnik pospolity - firletka poszarpana

Nieantagonistyczne
1.Mutualizm to współżycie dwóch osobników różnych populacji obustronnie korzystne, konieczne do przetrwania
np. porosty - mikoryza
2.Protokooperacja jest to współżycie oparte na obustronnej korzyści, konieczne ale okresowe
np. rak pustelnik - ukwiał
nosorożec - bokojad
3. Komensalizm oparty jest na współżyciu w którym jeden osobnik korzysta a drugiemu jest to obojętne
np. lew - hiena
lew - sęp


1 5 1
2010-02-16T22:41:14+01:00
1. Znaczy to, że pobiera ona wodę i sole mineralne z rośliny na której rośnie, a sama syntetyzuje sobie związki organiczne.

2. stosunki antagonistycze - wzajemne oddziaływanie populacji przynosi jednej korzyści lub jest dla niej obojętne, a dla drugiej jest niekorzystny, albo dla obu populacji jest niekorzystny

stosunki nieantagonistyczne - współpraca międzygatunkowa z której jedna populacja czerpie korzyści, a dla drugiej jest to neutralne, lub obie populacje czerpią korzyści ze współpracy

oddziaływania między populacjami, 6 przykładów:

drapieżnictwo: populacja lwów odżywia się populacją antylop powodując zmniejszenie liczebności ich populacji (lew czerpie korzyści, a populacja antylop ponosi straty)

pasożytnictwo: tasiemiec pasożytujący w organiźmie człowieka powoduje choroby (tasiemiec czerpie korzyści, a człowiek ponosi straty)

allelopatia: bylica wytwarza substancje szkodliwą do podłoża, co spowalnia lub uniemożliwia rozwój innych organizmów w jej pobliżu (bylica czerpie korzyści, bo nie musi konkurować z innymi roślinami o substancje odżywcze, druga populacja odnosi straty spowodowane negatywnym oddziaływaniem substancji wydzielanej przez bylice)

amensalizm: bobry budujące żeremie zmieniają warunki wodne w biocenozie leśnej, co jest zazwyczaj niekorzystne dla roślin i zwierząt na danym terenie (bobry nie czerpią z tego powodu strat ani korzyści, a populacje roślin i zwierząt ponoszą straty)

komensalizm: pająki znajdujące schronienie w mrowiskach (pająki czerpią korzyści z danego oddziaływania, a mrówkom obecność pająka jest obojętna)

protokooperacja: bąkojad oczyszcza skórę nosorożców z larw bąków i kleszczy (bąkojad w łatwy sposób znajduje pokarm, a nosorożec zostaje oczyszczony z pasożytów, obie populacje czerpią z tego korzyści)


4 5 4