Jak oceniasz działalność Józefa Piłsudskiego w latach 1926-1935? Uzasadnij swoją odpowiedź.

(Przypominam również o zadaniu z mapką, jeżeli ktoś wie to proszę o rozwiązanie http://zadane.pl/zadanie/477089 aż za 35pkt, warto ^^)
Dam Naj :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T22:40:32+01:00
Piłsudski dążył do przejęcia władzy w Polsce, udało mu się to po zamachu majowym. Od tego momentu był silną postacią na polskiej scenie politycznej. Upokorzył Sejm odmawiając pełnienia funkcji prezydenta, ponieważ uważał, że jego kompetencje są zbyt małe, a jego pragnienie władzy było większe. Praktycznie w latach 1926-1935 to Piłsudski kierował całą polityką państwa, wprowadził w II RP rządy autorytarne, a prezydent Mościcki był jego marionetką. Aby móc zachować kontrolę nad wojskiem utworzył Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych, którego oczywiście został naczelnikiem oraz pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych.
Moim zdaniem działalność Piłsudskiego nie była zbyt szkodliwa dla kraju w tych latach, ale osobiście nie darzę go sympatią i uważam, że dążył on jedynie do zdobycia władzy i zmiany niekorzystnej dla niego konstytucji marcowej. Nie zważał na nikogo, a jego jedynym pragnieniem była władza. Oczywiście nie zaszkodził w żaden sposób państwu polskiemu, ale propagowana polityka równowagi w stosunkach z sąsiadami w przyszłości nie przyniosła nic dobrego. Sam Piłsudski twierdził, iż zamachem stanu uratował polską demokrację, ponieważ sejm nie potrafił stworzyć stabilizacji, a premierzy zmieniali się co kilka miesięcy. Osobiście uważam, że walnie się do tego przyczyniał, wtrącając się do polityki mimo iż głosił że się z niej wycofuje. Ale podkreślam, to jest jedynie moja opinia, a ja nie jestem entuzjastką Piłsudskiego i sanacji.
12 4 12