1.Rola pajęczyny (nici pająków)
2.Najbardziej jadowity pająk świata i największy pająk świata.
3.Środowisko występowania pająków.
4.Praca kądziołków przędnych.

Mam z przyrody odpowiedzieć na te punkty.
Pomożecie Proszę.
Z góry tHx.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T15:14:47+01:00
Nić wykorzystywana jest do różnych celów. W ewolucji najpierw służyła do ochrony jaj (budowy kokonów), następnie do budowy gniazd i kryjówek, a wreszcie sieci łownych i jako środek transportu (tzw. babie lato, to okres w którym młode pająki przędą długie nici porywane przez wiatr i wraz z nimi przenoszą się na znaczne nieraz odległości).
Wiele pająków buduje skomplikowane sieci z włókien zwnaych suchymi i lepkimi. Włókna suche stanowią podstawe i osnowę konstrukcji sieci, lepkie "chwytają" siadającą zdobycz. Najpierw powstaje szkielet nośny, a potem spirala nośna z gęsto nwaijanych nitek lepkich.
Z nitkami suchymi połączona jest siec sygnalizacyjna dochodząca do czekającego w kryjówce pająka. Jej drgania informują narządy szczelinowate pająką, o dostaniu się zdobyczy do sieci.


Najniebezpieczniejsze : ( wstawiam 2 bo trudno mi powiedzieć który z nich jest groźniejszy)

Karakut/karakurt trzynastokropki - jeden z najbardziej niebezpiecznych i jadowitych pająków pajaków, zamieszkuje południową Afrykę, a także zachodnią Azję (aż po Turcję i Grecję), długość ciała do 2 cm - jego jad jest niebezpieczny dla człowieka i dużych zwierząt jak krowy, wielbłądy, konie. Pająk ten ma barwę czarną i kulisty kształt odwłoka, na brzusznej jego stronie występuje czerwona plama w kształcie klepsydry, a na grzbietowej do 13 żółtawych lub czerwonawych plamek. Bliski krewny czarnej wdowy.


Katipo - długość ciała ok. 1 cm, ma kulisty czarny odwłok z czerwono-złotym wzorem. Zamieszkuję Azję oraz Oceanię, od Indii po Nową Zelandię. Jego jad może być śmiertelny dla człowieka.

Największymi pająkami są ptaszniki .Środowisko występowania pająków
Pająki są najliczniejszym rzędem w obrębie pajęczaków, obejmują około 35000 gatunków (w Polsce 728). Są zwierzętami typowo lądowymi, choć kilka gatunków zamieszkuje wtórnie wody słodkie. Są szeroko rozsiedlone geograficznie i występują niemal na całym świecie: pająki skaczele występuja w najwyższych górach, na wysokościach powyżej 7000 m.n.p.m., spotyka się je także na Grenladii i Antarktydzie.

Gruczoły przędne wydzielają materiał na nici w postaci płynnej, która pod wpływem enzymów znajdujacych sięw powietrzu krzepnie.
3 3 3