Podręcznik kl.6między nami str.154 rysunek janosika opisz dokładnie co znajduje się na rysunku 3akapity a to mój początek napisz koniec dokładnie.1akapit.Autorem dzieła pt.janosik jest Władysław Skoczylas .Obraz został wykonany techniką drzeworytu,czyli wyryto go w kawałku drewna.
2akapit.Osobą przedstawioną na portrecie jest szlachetny,góralski harnaś Janosik.Centralna postać silnego zbójnika dominuje na obrazie.Bohater stoi dumnie wyprostowany,lewą rękę opiera na góralskiej ciupadze,a prawą dłoń trzyma opartą na biodrze.

1

Odpowiedzi

2010-02-19T19:43:44+01:00
Autorem drzeworytu pt. "Janosik" jest Władysław Skoczylas.
W centrum drzeworytu stoi Janosik, zaś po lewej stronie postaci znajdują sis stare chaty pokryte strzechą. W oddali, na wzgórzu mieści sie okazały zamek. Postać przedstawiona na dziele jest szlachetnym zbójcą. Jego twarz wyraża zamyślenie, pewność siebie i odwagę. Mężczyzna ubrany jest w góralską czapkę, peleryne, spodnie z wyszytymi parzenicami, kierpce, zbójnicki pas, zaś przy boku trzyma ciupagę. Na obrazie, nad prawym ramieniem Janosika widnieje orzeł, symbol wolności, męstwa i niezależności. Uwagę zwraca duży napis: " Janosika imie nigdy niezaginie".
Uważam, że tak ładne dzieło powinno być poświęcone takiej osobie jak np. Janosik, który odbierał bogatym, a dawał biednym. Wyobrazenie Janosika przez autora drzeworytu jak najbardziej pokrywa sie z moja wizją tej postaci.PS. za to dostałam 5


5 3 5