Odpowiedzi

2010-02-17T15:26:58+01:00
Bitwa ta jest jedyną batalią przedstawioną w Hobbicie i zarazem jednym z najważniejszych wydarzeń.Przed bitwą elfy leśne z Mrocznej Puszczy i ludzie z Esgaroth oblegali 13 krasnoludów pod wodzą Thorina Dębowej Tarczy w Ereborze, po odmówieniu podziału skarbów Smauga. Do batalii doszło niespodziewanie – o ataku goblinów zawiadomił wszystkich czarodziej Gandalf, w momencie gdy krasnoludowie z Żelaznych Wzgórz gotowali się uderzyć na ludzi i elfów, by przebić się do oblężonych. Jednak w obliczu nadciągania wspólnego wroga, zwaśnione strony połączyły siły.

W pośpiechu ustalono plan bitwy. Jedyną nadzieję pokładali sojusznicy w zwabieniu przeciwnika w głąb doliny między dwa ramiona Góry; sami chcieli obsadzić wielkie ostrogi skalne wysunięte na wschód i południe.Jedną z nich zajął Bard z ludźmi z Esgaroth wraz z Dáinem Żelazną Stopą i pięcioma setkami krasnoludów z Żelaznych Wzgórz.[4] Drugą ostrogę obsadzili elfowie pod wodzą króla Thranduila .[3] Tam też pozycję zajął Gandalf oraz Bilbo Baggins. Hobbit jednak nie wsławił się niczym szczególnym w batalii, bowiem szybko założył swój magiczny pierścień i stał się dla wszystkich niewidzialnym.

Tymczasem od północy nadciągnęła wielka armia goblinów, wargów i wilków pod wodzą Bolga Maszerując szybko okrążyli Samotną Górę i dostali się do doliny. Na jej początku stała straż przednia, złożona z ludzi z Esgaroth. Na chwilę wstrzymali oni natarcie goblinów, lecz szybko musieli się wycofać. Wroga armia runęła naprzód szeroko między ramionami Góry w poszukiwaniu przeciwnika.[ Wtem do natarcia ruszyli elfowie – zasypali nieprzyjaciół gradem strzał, po czym rzucili się do walki wręcz. Zaraz potem zaatakowali ludzie i krasnoludowie.