Odpowiedzi

2009-10-13T20:29:31+02:00
Rozniecanie ognia, jednym skokiem i na zawsze, oddzieliło człowieka od zwierzęcia; jest to podstawowy wynalazek albo odkrycie człowieka. Ogień pozwolił człowiekowi przebywać w nocy na ziemi, ponieważ wszystkie zwierzęta boją się ognia. Ogień sprzyjał wieczornym stosunkom towarzyskim; nie tylko zabezpieczał przed zimnem i dzikimi zwierzętami, ale używano go także do zabezpieczenia przed duchami. Wcześniej używany był do oświetlenia niż ogrzewania; wiele opóźnionych plemion nie chce iść spać, jeśli płomień nie pali się całą noc.

Ogień był wielkim czynnikiem cywilizującym, dawał człowiekowi pierwszą sposobność zostania altruistą; bez pozbawiania siebie czegokolwiek mógł on dawać żarzące się węgle bliźniemu, nie tracąc ich dla siebie. Ognisko domowe, doglądane przez matkę albo najstarszą córkę, było pierwszym wychowawcą, wymagającym czujności i zaufania. Wczesny dom nie tyle był budynkiem, jak rodziną zgromadzoną wokół ognia – paleniska rodzinnego. Kiedy syn zakładał nową rodzinę, zabierał głownię z rodzinnego paleniska.
3 5 3
2009-10-13T20:30:06+02:00
Ciepło
Odstraszał Zwierzęta
Można było na nim upiec mięso ale najpierw trzeba było je upolować
2 3 2
2009-10-13T20:44:26+02:00
Co dał człowiekowi ogień?

Od zawsze człowiek był ciekaw świata. Poprzez różne eksperymenty i przypadki, ludzie odkryli wiele rzeczy, np. pierwiastki, elektryczność, to, że ziemia jest geoidą, ogień. Według mnie, ten ostatni jest warty opisania.
Po pierwsze, dał rasie ludzkiej ciepło. W zimne dni człowiek może np. rozpalić sobie w piecu i chłód nie będzie mu przeszkadzał. Początkowo praludzie nie wiedzieli jak ogień powstaje. Podczas burzy kawałek drzewa spadał w wyniku wyładowań i zaczął się palić. Wtedy ludzie zabierali go do jaskini i podtrzymywali.
Ponadto, ogień dał światło. Dawniej, kiedy jeszcze nie było lamp elektrycznych, palono świeczki w celu uzyskania jasności. Nawet praludzie chodzili podczas nocy z pacącą się gałęzią dumnie. Widzieli dzięki temu, co jest przed nimi.
Oprucz tego, ogień doskonale odstrasza zwierzęta. Są one z reguły wzrokowcami i widzą każdy ruch np. o trzy razy szybciej niż w rzeczywistości, więc gdy jasne światło lata im przed oczami to naturalne, że się boją i uciekają.
Ogień dał człowiekowi ciepło, światło oraz odstraszył zwierzęta, więc uwarzam, że się bardzo przydał dla ludzi dawnych, jak i ówczesnych.


Nie wiedziałam, czy ma to być rozprawka czy cos innego ? xp
Pozdrawiam ;] i jednocześnie przepraszam za błędy ortograficzne. ;)
1 5 1