Odpowiedzi

2009-10-13T21:22:18+02:00
Podział komórki - proces zachodzący u wszystkich żywych organizmów, w którym komórka macierzysta dzieli się na dwie lub więcej komórek potomnych. Najpierw następuje podział jądra komórkowego poprzez mitozę, mejozę lub amitozę. Po podziale jądra dzieli się cytoplazma - cytokineza. Podział komórkowy jest jedną z faz cyklu komórkowego.

Pączkowanie - jest to rodzaj rozmnażania bezpłciowego. Polega ono na wytwarzaniu przez rodzicielski organizm małego fragmentu, który po oderwaniu się od rodzica samodzielnie rozwija się w identyczną genetycznie jego kopię. Można powiedzieć, że z genetycznego punktu widzenia pączkowanie to rodzaj klonowania. Przez pączkowanie mogą rozmnażać się np. gąbki, parzydełkowce, stułbie, u których proces ten jest poprzedzony mitotycznym podziałem jądra komórkowego. Wiele roślin (np. byliny) również potrafi się rozmnażać przez pączkowanie
5 2 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-13T21:28:52+02:00
Podział komórki to proces rozmnażania bezpłciowego rozpoczynający się od podziału jądra komórkowego i stopniowego podzielenia komórki na dwie równe niezależne od siebie komórki (np. różne bakterie) natomiast pączkowanie to proces rozmnażania bezpłciowego podczas którego na ciele organizmu rodzicielskiego tworzy się uwypuklenie zwane pączkiem. Stopniowo rozwija się ono w miniaturkę dorosłego organizmu . Po oddzieleniu się , młody osobnik rozpoczyna samodzielne życie (np. stułbia)
6 3 6
2009-10-13T21:35:33+02:00
Podzial komorki jest to przyklad rozmnazania bezpłciowego wystepujacy u organizmow jednokomorkowych takich jak bakterie i protisty.Natomiast Pączkowanie wystepuje u drozdzy .
4 4 4