Odpowiedzi

2015-02-19T23:11:04+01:00
Wielki Post obejmuje okres czterdziestu dni przygotowania do Wielkanocy. Trwa od Środy Popielcowej do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Refleksja nad realizacja przymierza z Bogiem zawartego przy chrzcie (rekolekcje wielkopostne) uświadamia konieczność przemiany(pokuta, post pojednanie). Tematyka pasyjna, dominująca w pobożności ludowej przez cały okres (Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale), w liturgii pojawia się dopiero w ostatnich tygodniach(prefacja o Krzyżu, Wielki Tydzień).
Środa Popielcowa- środa przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu, rozpoczynająca okres przygotowania do Wielkanocy. Nazwa pochodzi od zwyczaju posypywania w tym dniu głów popiołem, który otrzymuje się ze spalonych gałązek palmowych z ubiegłego roku. W tym dniu obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Droga Krzyżowa- nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem: od domu Piłata aż po Golgotę. Dziś oznacza się w kościołach krzyżem 14 stacji, które przechodzi się kolejno indywidualnie lub wspólnotowo. Z tym nabożeństwem łączą się tzw. kalwarie, czyli odtworzenia miejsc jerozolimskich, zwłaszcza na terenach górzystych oraz nabożeństwo tzw. dróżek kalwaryjskich.
Gorzkie Żale jest to wielkopostne nabożeństwo poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej. Powstało w Warszawie w kościele Świętego Krzyża; tekst nabożeństwa opracował misjonarz ksiądz Wawrzyniec Benik i wydał pt. Snopek mirry. Nabożeństwo składa się z trzech części; każda z nich poprzedzona jest wezwaniem zawiera czytaną intencję i śpiew hymnu, lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem i rozmowy duszy z Matką Bolesną. Nabożeństwo cieszy się frekwencją do dziś. Śpiewane w każdą niedzielę Wielkiego Postu łącznie z odsłuchaniem kazania pasyjnego.
2 4 2