1.ile lat pasterzowal papiez jan pawel II w kosciele parafialnym?
2. czym nam mowi obraz biblijny o stworzeniu swiata?
3.dlaczego maryje mozemy nazwac matka kosciola?
4.co oznacza pojecie niepokalane poczecie?
5.dlaczego rodzice przynosza dzieci do chrztu niedlugo po urodzeniu?
6.co to jest msza sw?
7.kiedy p. jezus ustanowil najswietszy sakrament oltarza?
8.co to jest sakrament pokuty?
9.co to jest rachunek sumienia?
10.co to jest zal za grzechy?
za 10 odpowiedzi daje 10 punktow;]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-18T12:11:53+01:00
1.-
2.Ten obraz odegrał bez wątpienia ogromną rolę w dziejach naszej kultury. To na jego podstawie, przez prawie dwa i pół tysiąca lat, budowano różne teorie próbujące wyjaśnić, skąd wziął się człowiek. Biblia zaczynająca się od słów: Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię odróżnia się od innych opisów chociażby tym, że mówi o Bogu jedynym. Początek Księgi Rodzaju jest hymnem na cześć jedynego Stwórcy. Zacytowane pierwsze zdanie jest zarazem tytułem. Właściwie wszystko zostało w nim zawarte. „Niebo i ziemia” oznaczają Wszechświat. Nie jest to początek czegoś, lecz zwyczajnie Początek. Sam początek istnienia w ogóle. Wszystko ma swój początek w Bogu, który jest zarazem Bogiem bardzo szczególnym. Różni się On zasadniczo od bóstw z mitologii babilońskiej czy greckiej
3.-
4.Niepokalane Poczęcie - poczęcie w wyniku którego dziecko od chwili swego poczęcia zostało zachowane od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Innymi słowy, było poczęte w ciele matki w sposób cudowny, w łasce uświęcającej, wolne od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego.
5.Chrzest jest pierwszym sakramentem, który otwiera drogę do przyjęcia następnych sakramentów. Bez chrztu nie można ważnie przyjąć żadnego innego sakramentu. Udzielenie chrztu powinno nastąpić w pierwszych tygodniach po narodzeniu dziecka.
6.W katolicyzmie najważniejsza celebracja liturgiczna. W Kościołach wschodnich (katolickich i prawosławnych) określana jest jako Boska Liturgia, a w środowiskach protestanckich zgromadzeniom niedzielnym i świątecznym często towarzyszy Pamiątka Wieczerzy Pańskiej. Według doktryny katolickiej, w czasie sprawowania mszy uobecniana jest w sposób sakramentalny Ofiara Krzyżowa Jezusa Chrystusa. Oznacza to, że w Kościele katolickim msza jest przede wszystkim bezkrwawą ofiarą Kościoła składaną Bogu, przez którą udzielane są wiernym zasługi Ofiary Krzyżowej.
7.Ustanowienie Eucharystii: "A gdy oni jedli, wziął Jezus chleb i pobłogosławił, łamał i dawał uczniom, i rzekł: Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje. Potem wziął kielich i podziękował, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy; albowiem to jest krew moja nowego i wiecznego przymierza, która się za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Ale powiadam wam: Nie będę pił odtąd z tego owocu winorośli aż do owego dnia, gdy go będę pił z wami na nowo w Królestwie Ojca mego. A gdy odśpiewali hymn, wyszli ku Górze Oliwnej."
8.Sakrament pokuty polega na wyznaniu grzechów przez wiernego, duchownemu (spowiednikowi tzw. księdzu).
9.Rachunek sumienia polega na dostrzeżeniu prawdy o sobie, a jego wnioskiem jest przede wszystkim dziękczynienie za dobro otrzymane i dokonane. Na drugim planie pojawia się zło, czyli grzech. Dostrzegamy błędne decyzje, czyny, których należy się wstydzić, źle wykorzystane talenty. To zło stanowi dla nas wezwanie do przeproszenia i do naprawienia nadużyć.
10.Żal za grzechy inaczej skrucha jest to boleść duszy z powodu obrażenia Pana Boga. Jeżeli źródłem żalu jest miłość do Boga, wtedy żal jest "doskonałym"; jeśli opiera się na innych motywach, wtedy nazywamy go "niedoskonałym".