Opracowanie tematu:
1) Dźwięk i jego właściwości:
-wysokość
-barwa
-dynamika
-nazwy dźwięków
-literatura i strój muzyczny.
2) Zapisywanie dźwięków, pismo nutowe, pisanie nut.

Tylko nie z Internetu! Ma być napisane własnymi słowami, a nie skopiowane z Wikipedii!

Oczywiście dam NAJ!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T23:41:58+01:00
Tak sie sklada ze jeszcze mam notatki z praktyk i stad ponizsze informacje (tzn tak napisane, bo w glowie tez to mam ;) )
1)
Dźwięk to zjawisko akustyczne wywołane przez drgania źródła dźwięku. Źródłem dźwięku może być np. struna gitary, odgłosy przyrody, śpiew.
Cechy dźwięku:
• Wysokość dźwięku – mierzona jest w hercach (Hz) zależy od częstotliwości drgań. Słyszymy zwykle dżwięki z zakresu od 16 do 20000 Hz. Dźwięki poniżej 16 Hz zwane są infradźwiękami, a dźwięki powyżej 20000 Hz ultradźwiękami.
• Czas trwania dźwięku: zależy od długości czasu trwania drgań jego źródła: w instrumentach dętych od długości trwania wydechu, w instrumentach smyczkowych od długości smyczka, w instrumentach strunowych od czasu drgania struny. Rozróżniamy bezwzględny czas dźwięku, mierzony np. w jednostkach czasu
i względny, gdzie możemy określić odpowiednie tempo dla poszczególnych wartości rytmicznych. Określa się je za pomocą metronomu.
• Głośność dźwięku – mierzona jest w decybelach, zależy od źródła dźwięku i odległości od niego.
• Barwa dźwięku: zależy od ilości i częstotliwości składowych harmonicznych dźwięku zwanych alikwotami. Dzięki niej odróżniamy brzmienie różnych instrumentów.
NAZWY DŹWIĘKÓW:
są solmizacyjne i literowe.
solmizacyjne: do re mi fa sol la si do (8-my dzwiek jest powtorzeniem pierwszego)
literowe c d e f g a h c (8-my dzwiek-jak wyzej)
literatura i strój muzyczny:
co do literatury to musisz podac o co konkretnie chodzi (czy np o formy muzyczne czy jakies ksiazki poswiecone muzyce?)
a co do stroju to znalazlam takie cos:
1. system porządkowania kolejności dźwięków w obrębie oktawy. W muzyce dawnej stosowany był strój muzyczny naturalny, oparty na systemie dźwiękowym Didymosa, wykorzystujący interwały występujące między alikwotami dźwięku. W 1. poł. XVIII w. na podstawie podziału oktawy na 12 równych części powstał strój równomiernie temperowany, stosowany powszechnie do dziś.
2. strój konkretnego instrumentu - wysokość dźwięków, na jakie nastrojone są jego wibratory (np. strój kwintowy skrzypiec, których struny nastrojone są w interwałach kwinty).
2)
Dźwięki umieszczamy na pięciolinii przy pomocy nut. Umieszczamy je na liniach i polach. Na początku pięciolinii umieszczamy klucz muzyczny, dzięki któremu możemy określić wysokość dźwięku. Wyróżniamy siedem podstawowych dźwięków, ósmy zaś jest powtórzeniem pierwszego. Wyróżniamy dwa rodzaje nazw dźwięków: solmizacyjną
i literową.
2 5 2