Rośliny produkują i magazynują w swoich organizmach cukry , białka i tłuszcze. Wykorzystują je do przeprowadzenia wszelkich procesów życiowych. Substancje te gromadzone są w różnych częściach roślin. Sprawdź , w jakich częściach rośliny gromadzone są w dużych ilościach tłuszcze , a w jakich cukry. Wykonaj ćwiczenia. Weź kilka nasion słonecznika , orzecha laskowego lub włoskiego. Wyłuskaj ich wnętrze. Wyjęte ze środka jądro połóż na bibule , po czym przykryj drugim kawałkiem bibuły i mocno ściśnij. Co zaobserwowałeś? Poniżej zapisz wynik obserwacji. Zanotuj także wnioski , które wyjaśniają obserwowane zjawisko.

1

Odpowiedzi

2010-02-18T09:36:26+01:00
Rośliny magazynują białko głównie w nasionach(żeby przekazać następnemu pokoleniu).sZCZEGÓLNIE DUŻO BIAŁEK W NASIONACH MAJĄ ROSLINY MOTYLKOWE NP. FASOLA, GROCH,SOCZEWICA.
Cukry magazynowane są w zgrubiałych korzeniach czyli bulwach np ziemniaka,w korzeniu buraka cukrowego, cukry magazynowane są też w ziarnach np. zbóż magazynowana jest skrobia ,MOGĄ TEŻ MAGAZYNOWAĆ CUKRY W OWOCACH NP. BANAN.cUKRY MAGAZYNOWANE SĄ TAKŻE W LODYGACH NP. TRZCINA CUKROWA.
tŁUSZCZE SĄ MAGAZYNOWANE W OWOCACH NP. OLIWKI ORAZ NASIONACH ROŚLIN OLEISTYCH -SŁONECZNIK, W NASIONACH NP. SŁONECZNIK, SOJA.
dOŚWIADCZENIE :GDY ROZGNIECIESZ ZIARNA SŁONECZNIKA NA KAWAŁKU BIBUŁKI ,CHUSTECZKI HIGIENICZNEJ POZOSTANIE NA NIEJ TŁUSTY ŚLAD .jEST TO DOWODEM NA OBECNOŚĆ TŁUSZCZU W ZIARNACH TEJ ROŚLINY.
14 3 14