Odpowiedzi

2010-02-17T21:38:26+01:00
Rozprawka na temat: "Dobrze widzi się tylko sercem najważniejsze jest dla oczu nie widoczne"
Lis przekazując tą myśl małemu księciowi , zasiewa ziarno poszukiwawcze.
Doprowadza do samoistnego myślenia , zastanowienia się , poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytanie: Czy to co najprawdziwsze , najpiękniejsze , jest dostrzegalne ??
Doprowadza tym stwierdzeniem , niejako zmusza małego księcia do spojrzenia " inaczej " do głębszego zastanowienia. Przepiękne w swoim wyrazie oraz niesamowicie mądre stwierdzenie :
"Dobrze widzi się tylko sercem najważniejsze jest dla oczu nie widoczne" - konieczność wsłuchania się w siebie , znalezienie odpowiedzi w sobie. Prawda ponadczasowa , ponadpokoleniowa , ponad rasowa . Czy ludzie postepują w myśl tej zasady ? czy Ja, ty tak postępujemy??
Siła przekazu zmusza również NAS "odbiorcę" do przeanalizowania , zatrzymania się , zastanowienia.... Przeniesienia na współczesność , na życie codzienne . W dzisiejszych czasach , w tej pogoni za materializmem , za szybkim przekazem , ciągłym pośpiechem , zapominamy o tak wielu ważnych sprawach , jak choćby : zbyt szybkiej ocenie , braku z naszej strony dostrzeżenia piękną , czy w końcu zobaczenia oczami duszy tej pięknej istoty będącej , przechodzącej obok nas.

Mam nadzieję że nakierowałem na tok myślenia.
Gorąco pozdrawiam
Darmodziej
9 3 9
2010-02-17T21:41:40+01:00
W zyciu nie są ważne rzeczy które możemy dotknąć czy zobaczyć, gdyz są to dobra które przeminą. Żadna rzecz materialna nie może być w naszym zyciu najważniejszą. To miłość , przyjaźń są tym co sprawia ze czujemy się lepsi, dodaje nam sił do życia . Posiadanie dóbr materialnych, bogactwo daje nam tylko pozorne i krótkotrwałe poczucie szczęścia. Człowiek jest istota pełną uczuć, stworzona do kontaktu z innymi ludźmi. Ograniczanie się do zdobywania rzeczy materialnych, zaspokajanie podstawowych potrzeb egzystencjalnych uwłacza ludzkiej godności człowiekowi. Czym byłoby nasze zycie bez uśmiechu bliskiej, życzliwej nam osoby. Jakby wyglądałby nasz świat bez impulsu miłości. Jaki wielu bledów udaje się nam uniknąć dzięki wsparciu bliskich nam osób, ich dobrym radom, poczuciu ze nie żyje tylko dla siebie. Kiedy jest nam ciężko, czujemy się zagubieni, ani pieniądze, ani piękne przedmioty nie pomogą nam, nie dodadzą sił, nie wszarza drogi która mamy iść. To przyjaźń sprawia ze chcemy wałczyć, stawać się coraz lepsi, to miłość dodaje nam sił to dokonywanie rzeczy niemożliwych. To czego nie można zobaczyć, to czego nie da się zwarzyć, zmierzyć, to jest nasz największy skarb. Każdy z nas ma w sobie te niewidoczne bogactwo, którym może obdarować innych. W życiu należy szukać sercem, bo ona widzi to co jest dla nas najlepsze.
10 3 10
2010-02-17T22:40:35+01:00
Mały książę, ten chłopiec o wielkim sercu jest moim idolem. Po przeczytaniu książki otworzyły się moje oczy na świat i zmieniłem punkt widzenia na wiele spraw. Mały książę kochał różę, zaprzyjaźnił się z nią i ją pielęgnował. Z osoby, jakże czystej i honorowej zmieniał się, a raczej poznawał świat i dokonywał wniosków. Ukazane jest tu irracjonalne zachowanie względem czegoś, z czym na pozór nie da się nawiązać więzi. Istnieje umowne stwierdzenie "Dobrze widzi się tylko sercem najważniejsze jest dla oczu nie widoczne". Jest to tak naprawdę pewien stan świadomości, dzięki któremu, możemy podejmować decyzje irracjonalne, lecz będące czymś pozytywnym jak np. miłość. Jest to coś, czego nie da się opisać słowami, odnajdujemy ją gdzieś głęboko w sobie, jest zwana, aktem czystego serca lecz naprawdę, taka jest natura ludzka. Pamiętam, kiedy byłem małym dzieckiem. Podczas wspólnego posiłku, jeden chłopiec siedział sam. Wyglądał na smutnego, jak później się okazało był biedny, a ja? Dałem dla niego moją jedyną bułkę przeznaczoną na tamtejsze śniadanie. Po tym jak moja przedszkolanka dowiedziała się o moim "bohaterskim czynie, od razu powiedziała o tym dla moich rodziców.Był to wielki czyn małego człowieka, nielogiczny i irracjonalny lecz dzięki temu zyskałem nowego przyjaciela i uznanie bliskich. Na zakończenie powiem tylko, że nie ważne jak nazwiemy nasze czyny i zachowania. Najważniejsze jest to by godnie żyć i dawać innym osobom przykład jak powinny postępować i jak wykorzystać, tą jakże krótką egzystencje na tej ziemi


10 2 10