Dziady cz. 2 [duchy]

Józia i Rózia - czy uzyskały przebaczenie ; sposób wywołania

Widmo - sposób wywołania, rodzaj ducha [np.ciężki] wina, kara, czy dostał przebaczenie.

Pasterka Zosia. - sposób wywołania, rodzaj ducha, wina,kara, czy dostała przebaczenie.

Z góry dziękuję :)

2

Odpowiedzi

2010-02-17T19:08:09+01:00
Józio i rózia- wyrok -'aniolku duszyczko! czego chcecie macie przecie'(dostaly wybaczenie ) 'naprzod wy z lekkimi duchy (...) przyzywamy, zaklinamy.''

widmo - duch ciezki, sposob wywolania-'dalej wy z najciezszym duchem(...) was wzywamy, zaklinamy,przez zywiol wasz, przez ogien', nie dostal przebaczenia, wyrok :' gdy wam nic nie pomorze idzze sobie precz, nieboze'

Pasterka zosia- posredni duch, sposob wywolania:' teraz wy posrednie duchy(..) was tym kadzidlem zapraszamy, zaklinamy', wyrok: 'jeszcze musisz sama jedna latac z wiatrem dwa roki a potem staniesz przed niebieskim progiem.

9 2 9
2010-02-17T19:29:54+01:00
Józio i Rózia - dzieci uzyskały przebaczenie poprzez 2 ziarnka gorczycy które miało być namiastką cierpienia. Zostały wywołane poprzez podpalenie garści kądzieli (lnu lub konopi). Był to duch lekki.
Widmo złego pana - nie uzyskał przebaczenia, był to dych ciężki, Został wywołany poprzez podpalenie kotła z wódką. Jego wina polegała na tym że karał niewinnych ludzi-kazał wychłostać biedaka który z głodu zerwał kilka jabłek z jego sadu. Nieszczęsny człowiek został zachłostany na śmierć. Nie pomógł nawet matce z maleńkim dzieckiem które zamarzło. A jego kara polegała na tym że jego nie dało się już uratować został skazany na wieczną mękę.
Pasterka Zosia - jest ona rodzajem ducha średniego zastała wywołana poprzez podpalenie wianka z ziół, gdy Guślarz stara się jej pomóc ona odfruwa po chwili przepowiada jej że jej męka potrwa jeszcze 2 lata, a póżniej trafi do nieba. Jej wina polegała na tym że brakowało jej uczucia, nigdy nikogo nie kochała, drwiła z uczuć swoich wielbicieli, ważna dla niej była tylko jej uroda. Kara polegała na tym że Od czasu do czasu błąka się samotna, znudzona i pełna tęsknoty za ludźmi. Pragnie być kochana, czuje w sobie ogromne pożądanie. Chciałaby poczuć prawdziwą więź z drugim człowiekiem. Niestety wiatr niesie ją jak piórko z miejsca na miejsce.
19 4 19