Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-14T11:31:54+02:00
Autor obrazu "Odyseusz i syreny" nie oddał wiernie sytuacji opisanej przez J. Parandowskiego w utworze pt.:"Mitologia".
Malarz przedstawił bowiem syreny jako od stóp do głów kobiety. Parandowski natomiast opisuje je jako: stwory morskie, do pół ciała piękne panny, resztę miały jak u ryby. Syreny "zakrzywionymi szponami trzymały się skał nadwodnych i trzepotały skrzydłami". Na obrazie przedstawione są one jednak w pozycji siedzącej oraz opierającej się o wiosło i łódź.
Wiernie przez malarza została odtworzona postać Odyseusza, który, przywiązany do masztu mocnymi powrozami, nakazuje towarzyszom:"gdybym płakał, gdybym się rwał, gdybym was prosił, żebyście zdjęli ze mnie więzy - nie słuchajcie mnie, ale przywiążcie mnie jeszcze silniej".
Według "Mitologii" każda osoba, która usłyszy cudowny głos syren odkłada wiosło i zapomina, że jest na morzu. Na obrazie widoczni są jednak silni, opierający się woli syren i nadal wiosłujący żeglarze.

lub:
Na obrazie widzimy Odyseusza, który jest przywiązany do masztu powrozami i proszący marynarzy o rozwiązanie. Łódź oblegają syreny, różniące się od stereotypowego opisu syren (pół ciała pięknej kobiety i rybi ogon). Syreny z obrazu mają postać kobiet od stóp do głów. Siedzą one na łodzi, lub opierają się o burtę. Mimo śpiewu i pięknego głosu syren żeglarze opierają się im i uparcie wiosłują, by dotrzeć do celu.

35 3 35