Odpowiedzi

2010-02-20T14:16:19+01:00
GIORGIONE "JUDYTA Z GŁOWĄ HOLOFERNESA"
wykonany w technice oleju na desce, ale przeniesiony ZOSTAŁ NA PŁÓTNO. Obecnie znajduje się w Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Obraz zakupiony przez carycę Katarzynę II do Ermitażu w roku 1772, powstał około roku 1504, stanowiąc prawdopodobnie jedno ze skrzydeł drzwi szafy; wskazuje na to drewno, wstawione w miejscu otworu dawnego zamknięcia.

Z racji klasycyzującego rozplanowania obraz uważano za dzieło Rafaela Santi. Znać tu wpływy Perugina, twarz Judyty przypomina twarz Marii Panny z ołtarzowego obrazu z Castelfranco; SFUMATO świadczy zaś o znajomości twórczości Leonarda da Vinci.

Po bitwie pod Fornovo w 1495 roku, w której Wenecjanie pokonali wojska Karola VIII , postać Judyty coraz częściej zacznie być identyfikowana z Wenecją ubraną w szatę Sprawiedliwości.

Podobnie jak Dawid zabija Goliata, umożliwiając zwycięstwo Izraelitów nad Filistynami, tak JUDYTA uratowała swoje miasto Betulię przed najazdem asyryjskich wojsk pod wodzą Holofernesa, UWODZĄC GO I NASTĘPNIE UCINAJĄC MU GŁOWĘ.

JUDYTA JEST SYMBOLEM KOŚCIOŁA TRIUMFUJĄCEGO NAD NIEWIERNYMI, STANOWIĄC PREFIGURACJĘ MARII ZWYCIĘŻAJĄCEJ DIABŁA, JEST PERSONIFIKACJĄ LICZNYCH CNÓT I MOCY BOŻEJ, KTÓRA POZWALA PRZEZWYCIĘŻYĆ LUDZKIE SŁABOŚCI.

ODKRYTA NOGA KOBIETY, PODOBNIE UJĘTA W RYCINIE DURERA "SEN LEKARZA", SYMBOLIZUJE UWODZICIELSKOŚĆ, DZIĘKI KTÓREJ OSIĄGA SWÓJ CEL.

PODOBNIE JAK W SCENACH TRIUMFALNYCH, GDZIE ZWYCIĘSCA GÓRUJE NAD ZWYCIĘŻONYM, JUDYTA STAWIA STOPĘ NA UCIĘTEJ GŁOWIE HOLOFERNESA.

STANOWI TO SUROWY KONTRAST Z ŁAGODNYM KRAJOBRAZEM I DELIKATNĄ, SUBTELNA TWARZĄ KOBIETY. PRAWDOPODOBNIE GIORGIONE SAM SIEBIE PRZEDSTAWIA W WIZERUNKU HOLOFERNESA.
2 3 2