Odpowiedzi

2010-02-17T20:01:36+01:00
POCZĄTKI RZYMU 753 r. p.n.e. USTRÓJ RZYMU: do 509 r. p.n.e. Rzym był królestwem
ROZWÓJ TERYTORIUM RZYMU.UPADEK RZYMU. Ludy Holi - italikowie, Etruskowie,Galowie,lirowie.264r.p.n.e. podbój Italii- półwysep Apeniński.

NABYTKI W OKRESIE CESARSTWA: na północy wyspy brytyjskie ,Europa poł., Azja mniejsza, pozostałe tereny w Afryce pół. Łącznie z Egiptem.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-17T20:01:48+01:00
POCZĄTKI RZYMU
W starożytności Italię zamieszkiwały rożne ludy: Italikowie - lud Indoeuropejski, Etruskowie ludność antagoniczna. W okresie wielkiej kolonizacji do Italii przybyli grecy według legendy Rzym został założony przez braci bliźniaków: Romulusa i Reniusa. Według datowania historyjki rzymskiego Warrona Rzym został założony w 753 r p.ne lata 753-509 to czasy panowania królów. Ostatni z nich Tarkwiniusz pyszny swoim postępowaniem doprowadził do wybuchu buntu w wyniku którego zlikwidowano monarchie i ustanowiono republikę.

MONARCHIA - czyli jednowładzctwo, to taka forma rządów, w której władze sprawuje jedna osoba najczęściej dziedzicznie. W ustroju republikańskim najwyższe władzę państwowe pochodzą z wyboru.

REPUBLIKA - ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wybierany w wyniku wyborów na określony czas.

PRYNCYPAT - rzymski system jednowładctwa, forma monarchii rzymskiej polegająca na skupianiu władzy w rękach cesarza, przy jednoczesnym zachowaniu pozorów republiki.

DOMINAT - termin określający ustrój późnego cesarstw rzymskiego po reformach Dioklecjana. Charakteryzowała go absolutna władza cesarza używającego tytuł dominus et deus.

GRANICE IMPERIUM RZYMSKIEGO
W V w n.e: miasto Rzym w V w ne rozpoczęło podbój pozostałych terytoriów półwyspu Apenińskiego. Rzymianie opanowali najpierw całą Italię, następnie krainy wybrzeża morza śródziemnego. w V w. p.n.e prowadzili walki ze związkiem Latyńskim, Galami i Sainitami, których państwa zostały stopniowo podjęte. Na półwyspie Apenińskim wyrosło silne państwo będące przeciwwaga dla Katarginy.

POWSTANIE IMPERIUM: na przestrzeni wielu lat Rzym stele zmieniał swoje terytorium. Cesarstwo rzymskie swoimi granicami objęło w szczytowym swym okresie cały basen morza śródziemnego i znaczna część ziem europejskich. Wojny punickie ugruntowały pozycje Rzymu w basenie morza śródziemnego i uczyniły z niego imperium. Trwało od 753-1453 kiedy zostało podbite ostatecznie przez turków.
3 3 3