Odpowiedzi

2010-02-20T13:38:19+01:00
SALVADOR DALI "PONURA ZABAWA" 1929
Dzieło przedstawiające człowieka umazanego ekskrementami na szortach, zaniepokoiło i zeskanDALIzowało surrealistów w Varcelonie i Paryżu, ku uciesze Dalego. Wywołało tez pytanie czy Dali jest dewiantem czy nie?!

Faktycznie surrealiści pozwolili omamić się tym skatologicznym detalem, podczas gdy dla Dalego umazane slipy były tylko jednym z elementów mających wywołać skandal, do czego notabene walnie się przyczyniły.

Jednak przede wszystkim obraz stanowił syntezę wszystkich fobii Dalego i przedstawiał typowe motywy: konik polny (w jego obrazach symbol męskiego członka), mrówki (będące symbolem śmierci, rozkładu, zgnilizny, zepsucia czy pożądania seksualnego),lew, otoczaki, ślimaki, wargi sromowe, hostia, jajka (będące metamorfozą narcyza).

Obraz jest też ważnym wyrazem "podstawowego biologicznego charakteru" jego przyszłych prac.

Dali przysiągł Gali, swojej żonie , że nie jest dewiantem i świadomi nie cierpi takiego odchylenia. Ale uważa skatologię za element budzący grozę podobnie jak krew lub jego fobia dotycząca pasikoników.

DALI był surrealistą, dlatego (odnośnie do tytułu dzieła) nieustannie bawił się z odbiorcami i krytykami, mieszając wątki, oszukując, podając zwodnicze tropy. Jego działa są wyrazem nieokreślonej wolności twórczej i wolności wyobraźni, którą manifestował poprzez ukazanie świata na kształt snu, podświadomość, autotematyzm psychiczny.