Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T21:14:21+01:00
Moim zdaniem literaturę i sztukę śmiało możemy nazwać źródłem wiedzy o przeszłości polskich miast. Wielu pisarzy akcję swoich dzieł umieszczało w polskich miejscowościach, takich, jakie były im współczesne. Doskonałym przykładem jest powieść Aleksandra Kamieńskiego "Kamienie na szaniec", która ukazuje obraz Warszawy podczas drugiej wojny światowej. Kolejną taką książką są "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, z których możemy czerpać wiedzę o dawnych Kielcach.
Jeśli chodzi o sztukę, wielu malarzy, zainspirowanych i urzeczonych pięknem naszych miast, specjalizowało się w przenoszeniu ich na płótno takimi, jakie widzieli. Na wielu wystawach, w rozlicznych muzeach, można natknąć się na szkice lub obrazy przedstawiające dawny wygląd ulic, budynków historycznych, placów.
Według mnie warto jest w literaturze i sztuce umieszczać rzeczywistość, ponieważ jest ona ulotna. Może za kilkadziesiąt lat ktoś ze zdumieniem przeczyta o Krakowie, jaki znamy?
Może być ??
7 2 7
2010-02-17T21:18:53+01:00
1. dzieki różnym powieściom historycznym, np Krzyżacy, Potop możemy śledzić dzieje wielkich i sławnych miast w danych czasach lub podczas danego zagrożenia -> np dzieje Częstochowy podczas potopu szczedzkiego... wszystko jest opisane

2. w wielu kronikach są opisane dzieje znanych postaci historycznych oraz miast, w których miały miejsca wazne wydarzenia

3. artyści na obrazach uwieczniali wygląd miejscowości, np Warszawa po II wojnie światowej itp
1 1 1