Odpowiedzi

2010-02-18T08:32:10+01:00
Cierpienie jest negatywnym stanem emocjonalnym. Jego doświadczanie często odczuwane jest jako ból fizyczny. Przyczyną cierpienia może być nieodwzajemniona, bądź nieszczęśliwa miłość, bezgraniczna wiara, różnice społeczne lub chociażby młodzieńcza głupota czy niewłaściwe wybory. W literaturze odnajdujemy wiele postaci, których losy pozwolą nam doskonale zobrazować temat naszych rozważań m.in. Romeo i Julia, Hiob, Syzyf, Prometeusz.
Dobrym przykładem na ukazanie cierpień ludzkich jest Prometeusz, który ukradł Atenie mądrość, a Hefajstosowi ogień, który podarował ludziom, a następnie nauczył ich się nim posługiwać. Został za to ukarany przez Zeusa. Ojciec bogów rozkazał przykuć zdrajcę do skał Kaukazu, gdzie przylatywały sępy i codziennie wyszarpywały mu wciąż na nowo odrastającą wątrobę. Historia Hioba również obrazuje cierpienie człowieka. Tym razem w imię wiary i posłuszeństwa Bogu. Hiob został obdarzony przez Boga wszystkim co najważniejsze. Otrzymał rodzinę i majątek. Za namową Szatana, na bohatera posypał się z ręki Boga grad nieszczęść: trzęsienie ziemi, trąd, utrata najbliższych oraz utrata majątku. Wiadomo, iż było to wystawienie Hioba na próbę, ale on tego nie wiedział. Mimo tego wszystkiego nie wyparł się wiary, nie znienawidził Boga, a w zamian zostało mu zwrócone to, co wpierw zostało mu odebrane. Następnym z licznych przykładów jest dramat Szekspira „Romeo i Julia”. Przedstawia on historię tragicznej i nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi, wywodzących się z dwóch zwaśnionych rodów. Julia Kapuletti i Romeo Monteki poznają się na balu w domu Kapulettich. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, a następnego dnia w celi ojca Laurentego biorą ślub. Nikt im nie sprzyja, mogą liczyć tylko na siebie, lecz pokonanie różnic, jakie dzielą od pokoleń ich rodziny przerasta możliwości młodych ludzi. Wskutek nieporozumień ich miłość kończy się tragicznie, śmiercią obojga.
Tak więc w literaturze odnajdujemy wiele różnych źródeł ludzkiego cierpienia . Prometeusz poświęcił się dla ludzi, dał im ogień. Jest postrzegany jako dobroczyńca ludzkości ale także jej stwórca. Hiob jest przykładem człowieka, który uparcie wierzył w Boga i jego łaskę. Zapewne wielu z nas zwątpiłoby w istnienie Pana, doświadczając wszystkich tych nieszczęść, jakie spadły na Hioba. Jego wiara była jednak niezachwiana. Romeo i Julia stali się wzorcami romantycznych kochanków.
Arcydzieło ukazuje moc jaką ma miłość, jak potrafi zmienić nastolatków w osoby dorosłe duchowo, w pełni świadome swoich czynów.
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-18T08:33:05+01:00
Ojciec Laurenty udzielił im ślubu. Gdy Romeo musiał opuścić Weronę usiłował napisać do niego list. Dał Juli specjalny napój. Zaplanował wszystko bardzo dokładnie aby pomóc zakochanym być razem. Niestety wydarzenia potoczyły się nie po jego myśli.
5 5 5
2010-02-18T08:33:17+01:00
Ojciec Laurenty zgodził się na potajemny ślub Romea i Julii. Przestrzegał Romea przed niebezpieczeństwem i chronił go. Chciał napisać mu list, ale nie zdążył go uprzedzić i potem przygotował truciznę dla Julii.
4 5 4